Polskie firmy nie doceniają kadrowych zagrożeń

• Z IV edycji raportu AonPolska „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce” wynika, że niewiele polskich firm prowadzi świadomą politykę zarządzania ryzykiem.
• Polskie firmy wciąż nie doceniają zagrożeń związanych z HR - np. ryzyko braku odpowiedniej kadry zostało sklasyfikowane dopiero na 16. miejscu, niezdolność do przyciągania i zatrzymywania talentów na 19., wypadki pracownicze na 24., a starzenie się pracowników i problemy zdrowotne na 38. pozycji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie firmy nie doceniają kadrowych zagrożeń

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

10 cze 2016 10:34


Z raportu AonPolska wynika, że choć 44 proc. polskich firm deklaruje posiadanie w swojej organizacji zespołu odpowiedzialnego za identyfikację i przeciwdziałanie zagrożeniom, to tylko 31 proc. przedsiębiorstw ma opracowaną politykę zarządzania ryzykiem, a 25 proc. ma ją określoną jedynie częściowo. Co więcej, 40 proc. z tych firm nie monitoruje efektywności prowadzonych w tym zakresie działań.

– Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że firmy w Polsce wciąż w mniejszym stopniu zajmują się kwestiami związanymi z zarządzaniem ryzykiem niż ma to miejsce w innych częściach Europy i świata. Globalnie 44 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że działa w tym zakresie według określonej polityki, natomiast kolejne 32 proc. robi to częściowo. Można powiedzieć, że w Polsce niższa jest świadomość mechanizmów radzenia sobie zagrożeniami biznesowymi. W pierwszej kolejności zwraca się ponadto uwagę na nieco inne ryzyka – mówi Barbara Timofiejuk, dyrektor handlowy w AonPolska.

Poproszeni o wskazanie kluczowych rodzajów ryzyka przedsiębiorcy z polskiego rynku wymienili odpowiednio: wzrost konkurencji (po raz pierwszy na czele rankingu), spowolnienie gospodarcze, zmiany regulacji prawnych, utratę reputacji oraz ceny towarów i surowców. W poprzednich edycjach zestawienia najczęściej wskazywane były ryzyka spowolnienia gospodarczego (2014 i 2010 r.) oraz wahania kursów walut (2012 r.).

Ranking ryzyka (źródło: AonPolska) Ranking ryzyka (źródło: AonPolska)

– W dużej mierze motorami wzrostu gospodarczego w Polsce były zarówno chłonność rynku wewnętrznego, jak i czynniki demograficzne, jak chociażby dostęp do pokładów wykwalifikowanej, aczkolwiek względnie taniej siły roboczej. Powyższe przewagi, chociażby ze względu na swobodę w przepływie siły roboczej w ramach rynków unii europejskiej, zdają się coraz bardziej topnieć, czego wczesnym sygnałem może być stosunkowo wysoka pozycja ryzyka braku odpowiedniej kadry na rynku (pozycja 16 w polskim zestawieniu wobec 32 w globalnym raporcie), czy zagrożeń związanych z outsourcingiem (28 pozycja w polskim zestawieniu wobec 38 w globalnym raporcie) – czytamy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.