Polskie firmy nie chcą zarządzać różnorodnością

0 0
Polskie firmy nie chcą zarządzać różnorodnością

74 proc. firm w kraju nie podejmuje działań wpisujących się w zarządzenie różnorodnością. Ułatwić ma im to projekt Diversity Index.

W ramach trzyletniego projektu Diversity Index zbadano dotąd 900 firm. Sondaż jest podstawą do skonstruowania indeksu różnorodności. Ma on umożliwić sprawdzenie, na ile dana firma zarządza różnorodnością, w tym wiekiem.

Planowane są dwie edycje badania, które odpowiedzą na pytanie, czy zarządzanie różnorodnością zdobywa w Polsce popularność, a działania firm w tym zakresie są właściwe.

W praktyce Divesity Index składa się z narzędzia audytowego oraz informatycznego w wersji online. Co ważne, firmy mogą korzystać z niego samodzielnie. Wskaźnik obejmuje cztery aspekty różnorodności: wiek, płeć, niepełnosprawność oraz wielokulturowość.

Każdy z tych aspektów zawiera pięć obszarów przedmiotowych: proces rekrutacji, dostęp do awansów, dostęp do szkoleń, wynagrodzenia i ochrona przed zwolnieniami.

Jednym z realizatorów badań jest Konfederacja Lewiatan. Lech Pilawski, dyrektor generalny Lewiatana, uważa, że wnioski są zatrważające.

- Co prawda dwie trzecie badanych menedżerów zetknęło się z takim podejściem do zarządzania ludźmi, które nazywa się zarządzaniem różnorodnością, ale nie przekłada się to na realne działania - alarmuje Lech Pilawski.

74 proc. firm przyznaje, że nie podejmuje działań wpisujących się w zarządzenie różnorodnością. W zaledwie co szóstej firmie działa komórka pełniąca funkcję integracyjną w razie przejawów dyskryminacji w miejscu pracy. Co szósta firma nie informuje o zakazie dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego.

Zdaniem Lecha Pilawskiego te szokujące dane przestają tak bardzo zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę, że większość podmiotów z sektora mikro i małych firm nie ma nawet własnych strategii biznesowych.

- Będziemy ten indeks publikować nie po to, by frustrować pracodawców, ale by im uświadomić, ile grzechów mają na sumieniu, jak duży potencjał ma zarządzanie różnorodnością - wyjaśnia dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Lech Pilawski w trakcie badania uświadomił sobie, że nie należymy do grupy krajów tolerancyjnych.

- Wszystkie aspekty zarządzania różnorodnością powinny znaleźć odzwierciedlenie w produktach telewizyjnych. Tymczasem w telewizji panuje kult młodości. Jeśli widzimy tam starszego człowieka, to z reguły jest on schorowany albo bawi wnuki - zaznacza Pilawski.

Jego zdaniem do prawidłowego funkcjonowania zarządzania różnorodnością potrzebna jest świadoma polityka państwa, zmiana przepisów prawa i edukacja.

Pilawski dodaje, że z zarządzaniem różnorodnością powinno być w Polsce jak ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, która w naszym kraju funkcjonuje nie dlatego, że polscy przedsiębiorcy jej chcieli i są na nią przygotowani, ale dlatego, że międzynarodowe korporacje obecne u nas miały ją w swojej kulturze organizacyjnej.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.