Polskich menedżerów w globalnych koncernach wciąż mało

0 0
Polskich menedżerów w globalnych koncernach wciąż mało

- Żaden Polak nie zajmuje topowego stanowiska w międzynarodowym koncernie, więc nie zachwycajmy się tym, jacy to jesteśmy dobrzy – powiedział Grzegorz Górski, prezes GSEP i szef GDF Suez Energy w Europie Centralnej i Wschodniej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak pokazują badania, w Stanach Zjednoczonych 97,7 proc. prezesów największych firm to Amerykanie, 91 proc. prezesów włoskich firm to Włosi, a 85 proc. francuskich to Francuzi.

Nie oznacza to jednak, że Polacy nie pną się wysoko po szczeblach kariery w zagranicznych koncernach. Przykładem chociażby Beata Stelmach - prezes GE w Polsce i krajach nadbałtyckich, Roman Wieczorek - wiceprezes Skanska AB Sztokholm czy Rafał Wyszomirski - wiceprezes ds. globalnych w Nexteer Automotive.

Takich menedżerów jest jednak w Polsce wciąż bardzo mało.

- Porównajmy się do takiego narodu jak Holendrzy - jest ich mniej, niż nas, a w strukturach międzynarodowych o wiele więcej - wskazał Górski. - Nie zachłyśnijmy się więc tym, jacy dobrzy jesteśmy, bo to najprostsza droga do tego, aby dobrym nie być - dodał.

Co stoi na przeszkodzie, aby grono polskich menedżerów na stanowiskach zarządzających w globalnych firmach było większe? Eksperci wskazują, że wciąż dużą barierą jest znajomość języka obcego, oraz wrodzona, czasem przesadna skromność Polaków, która nie pozwala im promować się w strukturach firm.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Polacy w globalnych strukturach biznesowych i administracyjnych", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Wg. mnie sprawa jest prosta. Zacząć trzeba od tworzenia własnych firm. To naturalne że swoi trzymają swoich z malym wyjątkiem w kierunku Indii.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.