Polski pracownik najbardziej zapracowany w Europie. Czy rynek pracownika to zmieni?

0 0
Polski pracownik najbardziej zapracowany w Europie. Czy rynek pracownika to zmieni?
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że aż 7,4 proc. Polaków spędza w pracy ponad 50 godzin w tygodniu. (Fot. Fotolia)

Według raportu OECD Better Life Index Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Z drugiej strony mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Czy fakt ten spowoduje spadek liczby przepracowanych godzin?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że aż 7,4 proc. Polaków spędza w pracy ponad 50 godzin w tygodniu, czyli 10 godzin więcej niż standardowe 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Oznacza to, że Polska to ósmy najbardziej zapracowany kraj na świecie.

Potwierdzają to dane Eurostatu, według których Polacy zatrudnieni na etacie średnio pracują po 42,2 godziny w tygodniu, co czyni nas 6. najbardziej zapracowanym krajem UE, której mieszkańcy przeciętnie pracują 41,4 godz. w tygodniu.

Rynek pracownika

Jednocześnie w Polsce bezrobocie jest rekordowo niskie – według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w lipcu 8,6 proc., co oznacza najlepszy wynik od 25 lat.

Czytaj też: Nadgodziny: Polacy pracują ponad normę. To zwiększa ryzyko chorób

Jak wskazuje GUS w samym czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 146 tys. ofert pracy, o 15,6 proc. więcej niż w maju 2016 i 21,7 proc. więcej niż w czerwcu 2015 roku.

O rynku pracownika w Polsce świadczy także fakt, że miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w Polsce 4252 zł i było 5,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tak silnej pozycji na rynku pracy pracownicy nie mieli od 2008 roku.

– Taka sytuacja z pewnością oznacza zmiany, zarówno dla polskiego modelu pracy, jak i dla wielu firm, które podejście do pracy wyniosły z poprzedniego stulecia – tłumaczy Anna Wańska, team leader accountancy & finance w Spiring Professional Poland.

Czytaj też: Jak pracują Polacy?

Podkreśla jednak, że zmiany niekoniecznie muszą od razu oznaczać spadek liczby przepracowanych godzin w tygodniu. Globalne trendy wskazują raczej na wzrost liczby przepracowywanych godzin.

– Postrzeganie sukcesu w Polsce wciąż jest ściśle powiązane z pracą. Człowiek, który wyrabia nadgodziny jest lepiej postrzegany niż pracownik, który zachowuje równowagę między pracą a życiem prywatnym – wskazuje Anna Wańska – To się zmienia, jest to jednak długotrwały proces.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.