Polski pracownik najbardziej zapracowany w Europie. Czy rynek pracownika to zmieni?

Według raportu OECD Better Life Index Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Z drugiej strony mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Czy fakt ten spowoduje spadek liczby przepracowanych godzin?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski pracownik najbardziej zapracowany w Europie. Czy rynek pracownika to zmieni?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 sie 2016 12:56


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że aż 7,4 proc. Polaków spędza w pracy ponad 50 godzin w tygodniu, czyli 10 godzin więcej niż standardowe 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Oznacza to, że Polska to ósmy najbardziej zapracowany kraj na świecie.

Potwierdzają to dane Eurostatu, według których Polacy zatrudnieni na etacie średnio pracują po 42,2 godziny w tygodniu, co czyni nas 6. najbardziej zapracowanym krajem UE, której mieszkańcy przeciętnie pracują 41,4 godz. w tygodniu.

Rynek pracownika

Jednocześnie w Polsce bezrobocie jest rekordowo niskie – według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła w lipcu 8,6 proc., co oznacza najlepszy wynik od 25 lat.

Czytaj też: Nadgodziny: Polacy pracują ponad normę. To zwiększa ryzyko chorób

Jak wskazuje GUS w samym czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 146 tys. ofert pracy, o 15,6 proc. więcej niż w maju 2016 i 21,7 proc. więcej niż w czerwcu 2015 roku.

O rynku pracownika w Polsce świadczy także fakt, że miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w Polsce 4252 zł i było 5,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tak silnej pozycji na rynku pracy pracownicy nie mieli od 2008 roku.

– Taka sytuacja z pewnością oznacza zmiany, zarówno dla polskiego modelu pracy, jak i dla wielu firm, które podejście do pracy wyniosły z poprzedniego stulecia – tłumaczy Anna Wańska, team leader accountancy & finance w Spiring Professional Poland.

Czytaj też: Jak pracują Polacy?

Podkreśla jednak, że zmiany niekoniecznie muszą od razu oznaczać spadek liczby przepracowanych godzin w tygodniu. Globalne trendy wskazują raczej na wzrost liczby przepracowywanych godzin.

– Postrzeganie sukcesu w Polsce wciąż jest ściśle powiązane z pracą. Człowiek, który wyrabia nadgodziny jest lepiej postrzegany niż pracownik, który zachowuje równowagę między pracą a życiem prywatnym – wskazuje Anna Wańska – To się zmienia, jest to jednak długotrwały proces.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.