Polska krajem start-upów? Potrzebny efekt skali

- Należy zachęcać jak największą liczbę ludzi, by jeszcze w trakcie studiów, czy tuż po studiach próbowali realizować swoje biznesy - apeluje Sebstian Kolisz z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska krajem start-upów? Potrzebny efekt skali

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

28 lip 2016 9:25


Potrzebna jest bardzo duża liczba wygenerowanych pomysłów. W związku z tym potrzebujemy ogromnej liczby ludzi, którzy będą chcieli działać w środowisku startupowym. By taka ogromna liczba osób była, trzeba do tego zachęcić. W związku z tym potrzebujemy w Polsce znacznie większej promocji idei startupów - twierdzi Sebastian Kolisz, który jest partnerem zarządzającym Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Polsce Południowo-Wschodniej.

Czytaj też: Kto zakłada startupy? Wykształcony mężczyzna po trzydziestce

W jego ocenie, choć młodzi ludzie w naszym kraju są zainteresowani przedsiębiorczością i chcą zarabiać pieniądze, to jednak finalnie większość z nich kończy w pracy najemnej, na etacie. - Należy zachęcać jak największą liczbę ludzi, by jeszcze w trakcie studiów, czy tuż po studiach próbowali realizować swoje biznesy - przekonuje Kolisz.

Jakiś czas temu Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju mówił, że rząd chce, by Polska za 10 lat była postrzegana jako kraj startupów. Przekonywał, że aby dogonić gospodarki silnie rozwinięte i uniknąć pułapki średniego dochodu, musimy być bardziej innowacyjni.

Czytaj też: Oto top 10 najciekawszych start-upów w Polsce

- Nie chodzi też o to, by komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych czy wdrażaniem innowacji zajmowały się wyłącznie spółki Skarbu Państwa. Zakładamy, że powstaniem start-upów i nowych technologii będą zajmowały się tysiące polskich firm. Ale duże polskie firmy do tej pory prawie w ogóle się tym nie zajmowały - zaznaczał wiceminister.

Jak podkreślił, "jedna duża zachodnia firma, jak Volkswagen, Siemens czy Philips wydaje więcej na prace badawczo-rozwojowe niż cała Polska razem wzięta i tworzy wokół siebie środowisko innowacyjnych firm".

Dodał, że "w obecnej perspektywie finansowej z pieniędzy unijnych możemy w dużym stopniu wspierać prace badawczo-rozwojowe, które będą prowadziły duże firmy. Aczkolwiek znacznie więcej środków mamy dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.