Polscy studenci tanio się sprzedają. Byle firma była zagraniczna i obiecała wyższą pensję w przyszłości

0 0
Polscy studenci tanio się sprzedają. Byle firma była zagraniczna i obiecała wyższą pensję w przyszłości
– Tym, co wyróżnia Polaków spośród innych narodowości jest bardzo silna orientacja na przyszłość – mówi Yves Schneuwly, dyrektor zarządzający w Universum Switzerland & CEE. (Fot.: mat. pras.)

– W rankingach Bułgarii czy Rosji widzimy znacznie więcej krajowych firm. Wygląda to jakby tamci studenci byli bardziej dumni z pracy dla rodzimej firmy. Z drugiej strony w pierwszej dziesiątce preferencji studentów, co do wyboru pracodawcy zwykle widzimy podstawową wypłatę. Tak jest w Rumunii, Bułgarii, Rosji, ale nie w Polsce. Polscy studenci bardziej oczekują wysokich zarobków w przyszłości – mówi Yves Schneuwly, dyrektor zarządzający w Universum Switzerland & CEE.

Według najnowszego rankingu Universal zachodnie firmy są dla polskich studentów bardziej atrakcyjne niż lokalne. Co takiego oferują?

Yves Schneuwly, dyrektor zarządzający w Universum Switzerland & CEE: – Na polskim rynku pracy zauważamy bardzo duży udział dwóch modeli kariery: tzw. „myśliwych” i „pracowników międzynarodowych”. Zachodnie firmy bardzo często posiadają pożądane przez nich cechy.

„Międzynarodowi” oczywiście dążą do międzynarodowej kariery, a „myśliwi” przykładają dużą wagę do przyszłości i rozwoju. Oboje spodziewają się, że otrzymają swoje szanse raczej w zagranicznej niż polskiej firmie.

Oczywiście może się zdarzyć, że w rzeczywistości to któraś z polskich firm daje większe szanse na międzynarodowy rozwój. Ranking pokazuje tylko oczekiwania.

Czy ta opinia o atrakcyjności zagranicznych firm kiedyś się zmieni?

– Rosja ma Gazprom i Rosatom, Bułgaria placówki państwowe i Bulgaria Air, a Polska np. KGHM albo NBP. Ale w porównaniu do innych rynków w Europie Środkowej i Wschodniej Polacy nie są przywiązani do miejsca. W rankingach Bułgarii czy Rosji widzimy znacznie więcej krajowych firm. Wygląda to jakby tamci studenci byli bardziej dumni z pracy dla rodzimej firmy.

W tej chwili trudno przewidzieć czy trend się zmieni. Myślę, że możemy się spodziewać, że młodzi ludzie pozostaną wierni swoim krajom i będą szukać okazji do pracy na miejscu. Z drugiej strony widzę, że populacja się starzeje.

Jakie globalne trendy można zauważyć na polskim rynku pracy?

– Są pewne podobieństwa i pewne różnice. Sposób myślenia młodego pokolenia jest podobny na całym świecie. Miękkie czynniki, jak work-life balance oraz praca w jakimś sensownym celu są ważne wszędzie, coraz częściej również w Polsce. Na razie polski rynek bardziej skupia się na bezpieczeństwie pracy, ale widzimy wzrost znaczenia tych rzeczy. Jeszcze większego wzrostu spodziewamy się po najmłodszych pracownikach, pokoleniu Z.

Tym, co wyróżnia Polaków spośród innych narodowości jest bardzo silna orientacja na przyszłość. W ocenie pracodawcy biorą pod uwagę to, czy szybko się rozwija. Na innych rynkach ta cecha prawie nie ma znaczenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • - Na początek dostanie Pan minimalną krajową ale później może Pan zarobić dużo więcej.
  - Ok, w takim razie wrócę później.
  :)

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.