Polki muszą zmagać się z nierównością płciową w biznesie

0 0
Polki muszą zmagać się z nierównością płciową w biznesie
Najbardziej jaskrawym przykładem łamania prawa jest zadawanie niedozwolonych pytań w trakcie rozmów o pracę. Należą do nich kwestie życia rodzinnego lub planów związanych z macierzyństwem, Fot. shutterstock

To, że kobiet w biznesie jest wciąż mało nie wynika wcale z tego, że są gorsze. Jest wręcz przeciwnie.

Choć wśród ogółu kierowników w Polsce jest ich prawie 40 procent, to w zarządach i radach nadzorczych miejsce znajduje tylko 15 procent z nich. Jednocześnie wynagrodzenie kobiet, bo o nich jest tutaj mowa, jest o 1/5 niższe niż mężczyzn.

Kobieta: pracownik lepiej wykształcony

- Około 75 proc. pracujących kobiet ma wykształcenie albo średnie, albo wyższe. W przypadku mężczyzna ten wskaźnik wynosi około 59 proc. Widać więc, że przewagi na starcie lub w trakcie trwania kariery zawodowej są po stronie kobiet - mówi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kobieta w ogniu trudnych pytań

Mimo to, kobiety wciąż borykają się z problemami w polskich firmach. Najbardziej jaskrawym przykładem łamania prawa jest zadawanie niedozwolonych pytań w trakcie rozmów o pracę. Należą do nich kwestie życia rodzinnego lub planów związanych z macierzyństwem.

Czytaj też: W Polsce rządzą kobiety. Co trzeci menedżer jest płci pięknej

Jak podkreśla ekspert, pracodawcy w Polsce nie zdają sobie często sprawy z tego, że zróżnicowanie kadr i zatrudnianie większej liczby kobiet może przynieść zyski. - Jak pokazują badania, firmy, w których kobiety stanowią przynajmniej 1/3 ciał zarządzających, są bardziej efektywne, mniej podatne na kryzysy - argumentuje dr Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji Lewiatan

To się zmienia ale…nie u nas

To się jednak zmienia. Na razie niestety w innych krajach europejskich. Liderem pod względem ułatwienia awansu zawodowego paniom - m.in. poprzez wprowadzanie rozwiązań kwotowych, są kraje skandynawskie. Tam już dawno przyjęto, że kobiety powinny zajmować więcej miejsc w radach nadzorczych firm. Za ich przykładem idą Belgia, Francja, a ostatnio Niemcy.

Czytaj też: Kobiety muszą przełamać stereotypy i zacząć podejmować wyzwania zawodowe

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • I jeszcze jedna sprawa - równość nie polega na tym, że kandydat dostaje stanowisko ze względu na swoją płeć. Równość jest wtedy, gdy stanowisko dostaje kandydat lepszy.
 • "- Około 75 proc. pracujących kobiet ma wykształcenie albo średnie, albo wyższe. W przypadku mężczyzna ten wskaźnik wynosi około 59 proc. Widać więc, że przewagi na starcie lub w trakcie trwania kariery zawodowej są po stronie kobiet"

  Interpretacja? Na budowie czy na polu nie jest potrzebne średnie ani wyższe. A kobiety mające podobne wykształcenie jak szeregowi budowlańcy nie są aktywne zawodowo, tylko siedzą w domu wychowując dzieci. Ot, cała tajemnica dysproporcji.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.