Polki coraz bardziej przedsiębiorcze

Co trzecia firma w Polsce zakładana jest przez kobiety, a prawie co drugi menadżer wyższego szczebla jest płci żeńskiej. To daje nam miejsce w czołówce krajów europejskich pod względem przedsiębiorczości kobiet i jak pokazują badania, pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polki coraz bardziej przedsiębiorcze

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 mar 2014 18:26


Nie da się zaprzeczyć, że przedsiębiorczość kobiet w Polsce z roku na rok wzrasta. Udział kobiet w zakładaniu nowych przedsiębiorstw potwierdzają wszystkie dostępne dane, badania i raporty. Reprezentantki płci pięknej coraz częściej są także osobami decyzyjnymi w firmie. Według najnowszych badań Grant Thornton International Business Report, w roku 2013 odsetek kobiet zajmujących menedżerskie stanowiska w polskich firmach wzrósł do 48 proc. (z 30 proc. w 2012 r). Takim wynikiem przewyższamy znacznie średnią światową i europejską.

Wyjście przed szereg

Do tych zmian pozycji pań w bieznesie w dużym stopniu przyczyniają się inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości kobiet. Powstaje wiele organizacji i fundacji, które wspierają startujące na biznesowym rynku kobiety i zachęcają je do wykorzystania swoich umiejętności we własnym przedsiębiorstwie. Promocji służą również konkursy i rankingi przedsiębiorczych kobiet.

Ewa Misiak, nagrodzona tytułem Bizneswoman Roku w konkursie „Sukces Pisany Szminką" twierdzi, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne. - Kobiety robią dużo innowacyjnych rzeczy, organizują i prowadzą ciekawe projekty. Konkursy takie jak „Sukces Pisany Szminką", ale też inne inicjatywy na rzecz kobiet są okazją, by je zaprezentować. Pokazać jak wiele mamy przedsiębiorczych, zaangażowanych w rozwój biznesu i osiągających sukcesy kobiet i tym samym zmotywować inne panie do wyjścia przed szereg - mówi Misiak.

W kobietach siła... gospodarki

Zdaniem organizacji PKPP Lewiatan duża liczba menedżerów płci żeńskiej pozytywnie wpływa na dobrobyt przedsiębiorstwa. Eksperci wskazują, że zatrudnianie kobiet na stanowiskach decyzyjnych przyczynia się bezpośrednio do umocnienia pozycji firmy na rynku i podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Potrzebę udziału przedsiębiorczości kobiet w gospodarce potwierdzają badania. Grant Thornton International Business Report zauważa korelację pomiędzy liczbą pań na stanowiskach kierowniczych w danym kraju, a jego wzrostem gospodarczym. Dobrym przykładem są Chiny i Polska, w których wraz z przedsiębiorczością kobiet rośnie wzrost gospodarczy. A kolejnym potwierdzeniem państwa, takie jak Japonia, Wielka Brytania, czy USA, w których mała liczba pań na stanowiskach menedżerskich przekłada się na pogarszającą się kondycję gospodarki.

Ewa Misiak postanowiła założyć firmę, ponieważ zauważyła niszę. Po urodzeniu dziecka trudno jej było znaleźć odpowiednią, wykwalifikowaną nianię, dlatego wzięła sprawy we własne ręce i założyła największą w Polsce agencję zatrudnienia niań. Obecnie firma dysponuje 125 tys. zarejestrowanych opiekunek w całym kraju.

- Kobiety często mają inne spojrzenie na sytuację. Potrafią dostrzec potrzeby i znaleźć rozwiązania, o których mężczyźni by nie pomyśleli. Taka równowaga płci jest bardzo potrzebna zarówno dla dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak i całej gospodarki - wyjaśnia Misiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

napisał 2014-03-09 15:55:41

brawo polki! kaśki i jolki i maryśki, anie i inne przedsiebiorcze panie, działajcie i dzwigajcie gospodarkę w górę, panowei za wami murem ;))

drhajss 2014-03-09 15:52:25

ciekaw jestem jaki moloch napedza srednią, W molochach najwięcej menegerów ds. rózniastych i najrózniejszych .. i jeszcze skromna uwaga - troche autor bładzi - płec nie przekłada sie raczej na kondycje gospodarczą, przykładów w historii gospodarczo - ekonomicznej świata mamy multum..