Polaków zapał do pracy gaśnie. Coraz gorzej u nas z motywacją

Jak wynika z badania Barometr Pracownika 2015 przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie firmy Edenred, blisko 60 proc. pracowników w Polsce jest niezadowolonych z poziomu swoich zarobków. Wielu z nich uważa także, że ich motywacja do pracy spada.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polaków zapał do pracy gaśnie. Coraz gorzej u nas z motywacją

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

20 paź 2015 10:22


To smutne dane, komentują Magdalena Bednarz i Izabela Supeł z grupy Edenred.

- Ok. 40 proc. pracowników w Polsce uważa, że ich motywacja do pracy spada, co nas plasuje obok Francji i Turcji na dosyć wysokim poziomie. Ta motywacja spada cały czas, w stosunku do ubiegłego roku to jest wzrost w tym wskazaniu o 5 proc. Najniższy wskaźnik spadku motywacji jest w Holandii, Niemczech i Rumunii - mówią ekspertki.

Pracownicy martwią się również o długość czasu pracy

- W zeszłym roku 12 proc. respondentów wskazało, że obawia się o czas spędzony w pracy. W tej chwili 24 proc. badanych twierdzi, że jest to ich zmartwienie. Wskaźnik ten jednak nie jest tak wysoki, jak w przypadku pracowników szwedzkich i niemieckich - podkreślają.

Jak wynika z badania, najlepiej pracuje się w Holandii i Austrii.

- Najrzadziej zadowoleni ze swojej pracy są natomiast Polacy - mówią goście Polskiego Radia 24. - Przy czym kobiety częściej są zadowolone z pracy niż mężczyźni i lepiej oceniają jakość pracy, ale nie są to istotne różnice - dodają.

Mniej Polaków martwi się o utratę pracy

Jak wynika ponadto z badania, tylko 18 proc. respondentów deklaruje, że martwi się o utrzymanie pracy. - Pracownicy są również śmielsi, jeśli chodzi o podejmowanie nowej pracy. Ponad 50 proc. badanych deklaruje, że znajdzie porównywalną pracę, do tej którą ma - podają ekspertki.

Osoby 55+ najbardziej zadowolone z pracy

Jak się również okazuje, najbardziej zadowolone ze swojej pracy, co zaskakuje, są osoby powyżej 55. roku życia. - Najbardziej zaś martwią się o czas, który pozostał do emerytury osoby powyżej 45. roku życia - dodają.

Roszczeniowe pokolenie Y

Z pracy są również zadowolone, jak wynika z badania, osoby młode, przedstawiciele tzw. pokolenia Y.

- Są to jednak osoby roszczeniowe, które stawiają na rozwój osobisty, karierę i dla nich bardzo ważne jest zachowanie balansu pomiędzy pracą a życiem osobistym i elastyczny czas pracy - mówią goście Polskiego Radia 24. Z badania wynika ponadto, że młodzi pracownicy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, oceniają wysoko jakość życia w pracy.

Ważne świadczenia pozapłacowe

Jak podkreślają ekspertki, niezmotywowani pracownicy, niezadowoleni ze swoje pracy, są mniej efektywni, stąd pracodawcy powinni jednak szukać sposób na ich stymulację zawodową. 7 na 10 osób jest zdania, że oferowane świadczenia pozapłacowe są ważne przy wyborze pracodawcy i osłabiają chęć zmiany firmy. A najbardziej ulubionym świadczeniem jest dofinansowanie wyżywienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Maciej Felik 2015-12-02 01:23:53

J.J. Dzięki za polecenie. Nie wiedziałem, że Robert Zych napisał nową książkę. Jakiś rok temu czytałem "Gen Sprzedawcy", w którym to bardzo fajnie opisuje wszystko, co związane ze zwinnym zarządzaniem zespołem i umiejętnościach, które trzeba w sobie wypracować, ażeby odpowiednio ludźmi kierować.

J.J. 2015-10-29 13:13:19

Odpowiednia motywacja w pracy jest kluczowa dla funkcjonowania pracownika w przestrzeni. Świetne porady na ten temat znaleźć można w książce "Lider Sprzedaży" Roberta Zycha. Autor pisze o tym, w jaki sposób działać efektywnie, ale też motywować pracowników do intensywnej pracy.