Polacy są bardzo mobilni zawodowo

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje możliwość zmiany miejsca zamieszkania dla poprawy swojej sytuacji zawodowej. To jeden z najwyższych wyników w Europie. Równocześnie mniej niż jedna piąta Polaków wynajmuje mieszkanie - blisko dwukrotnie mniej niż średnia w dwunastu krajach, które wzięły udział w międzynarodowym badaniu "Finansowy Barometr ING".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy są bardzo mobilni zawodowo

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

27 wrz 2013 12:50


Siódma edycja kwartalnego badania Grupy ING "Finansowy Barometr ING", zrealizowanego dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS, została poświęcona kredytom mieszkaniowych i rynkowi nieruchomości w Polsce i na świecie.

Badanie pokazuje, że ponad połowa Polaków (56 proc.) to właściciele lub współwłaściciele mieszkania. Mniej niż jedna piąta (18 proc.) wynajmuje mieszkanie, co jest czwartym najniższym wynikiem wśród wszystkich badanych krajów.

Jednocześnie 15 proc. Polaków mieszka ze znajomymi lub rodziną i nie płaci czynszu. Co ciekawe, w Polsce odnotowano najniższy odsetek właścicieli mieszkań z kredytem hipotecznym (11 proc.).

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje możliwość zmiany miejsca zamieszkania dla poprawy swojej sytuacji zawodowej. To drugi najwyższy wynik wśród badanych krajów. Pod tym względem Polaków wyprzedzają tylko Rumunii. W ciągu ostatnich 5 lat decyzję o przeprowadzce do innego miasta lub kraju podjęło 16 proc. Polaków, co jest trzecim najwyższym wynikiem w badaniu.

Z kolei co piąty Polak (18 proc.) nie zdecydowałby się na przeprowadzkę dla poprawy sytuacji zawodowej ze względu na przywiązanie do miejsca, w którym mieszka. Co dwudziesty Polak (5 proc.) deklaruje, że podjęcie takiej decyzji utrudnia mu posiadane mieszkanie lub dom.

Sytuacja konsumentów

Blisko 40 proc. Polaków deklaruje, że ich sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. To mniej niż w przypadku takich krajów jak Włochy (60 proc.), Hiszpania (54 proc.) oraz Francja (51 proc.). Na pogorszenie sytuacji najrzadziej wskazywali Niemcy (32 proc.).

Ponad jedna czwarta (29 proc.) Polaków brała pod uwagę ponowne wprowadzenie się do rodziny lub znajomych w związku z kłopotami finansowymi. Ostatecznie na taki ruch zdecydował się co dziesiąty Polak (11 proc.). Najwięcej osób rozważających powrót do rodzinnego domu mieszka w Turcji (43 proc.) i Hiszpanii (36 proc.), a najmniej w Holandii (8 proc.).

39 proc. respondentów z Polski posiadających kredyt hipoteczny deklaruje, że trudno jest im płacić co miesiąc ratę. Największe problemy ze spłatą kredytu hipotecznego mają Hiszpanie (48 proc.) i Włosi (46 proc.).
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.