Polacy nie chcą pracować z domu

0 0
Polacy nie chcą pracować z domu
50 proc. polskich pracodawców nie umożliwia pracy zdalnej. (Fot.: Flickr, Johan Larsson, CC BY 2.0)

• 40 proc. Polaków nie lubi pracować z domu, a 25 proc. nie przepada za elastycznym czasem pracy.
• Zaledwie 25 proc. respondentów uważa, że pracowników powinno zachęcać się do samodzielnej organizacji pracy w otwartym środowisku biurowym.

IDC przeprowadziło badanie „Pracownicy przyszłości: ewolucja miejsca pracy w erze transformacji cyfrowej" na zlecenie Cornerstone OnDemand, w którym wzięli udział pracownicy dużych przedsiębiorstw (specjaliści ds. HR oraz kierownicy działów biznesowych), zlokalizowanych na terenie 16 krajów europejskich. Badanie wykazało, że pod względem elastyczności systemu pracy Polska jest raczej krajem konserwatywnym.

40 proc. Polaków nie lubi pracować z domu, a 25 proc. z nich nie przepada za elastycznym czasem pracy, podczas gdy średnia europejska w pierwszym przypadku wyniosła 21 proc., a w drugim – 13 proc.

Czytaj też: Praca zdalna nie dla każdego. Kto może ją wykonywać?

Może to wynikać po części z tego, że 40 proc. przedsiębiorstw nie pozwala pracownikom korzystać z elastycznego czasu pracy, a 50 proc. nie umożliwia pracy zdalnej. Analiza głównych przyczyn takiego stanu rzeczy wykazała, że 86 proc. respondentów obwinia specyfikę pracy (w porównaniu z 60 proc. w Europie), a 59 proc. (w porównaniu z 39 proc. w Europie) politykę kadrową, która uniemożliwia wprowadzenie elastycznego czasu pracy i pracy zdalnej.

Wyniki badań pokazują też, że Polacy są miłośnikami kultury biurowej. Zaledwie 25 proc. respondentów uważa, że pracowników powinno zachęcać się do samodzielnej organizacji pracy w otwartym środowisku biurowym (w porównaniu z 42 proc. w Europie).

Elastyczna praca = umowa śmieciowa?

Zdaniem IDC konserwatywne podejście do elastycznego czasu pracy ma bezpośredni związek z panującą w kraju niechęcią do elastycznych umów o pracę, które w ostatnich kilku latach są kwestią sporną dzielącą stronę rządową i związki zawodowe.

Obecnie w Polsce mamy do czynienia z próbą ograniczania ilości elastycznych umów o pracę, które są często określane mianem „umów śmieciowych” zapewniających niższy poziom bezpieczeństwa zatrudnienia i przywilejów pracowniczych.

Jeśli chodzi o technologię, 73 proc. Polaków przyznaje, że nie może korzystać z urządzeń prywatnych w miejscu pracy, co stanowi najwyższy odsetek w całej Europie. Z drugiej strony polskie przedsiębiorstwa inwestują wystarczające środki w systemy informatyczne umożliwiające pracownikom efektywną pracę, przy czym nie przekraczają one średniej europejskiej. Przykładowo 58 proc. respondentów jest w stanie wykonać niektóre lub wszystkie zadania za pomocą telefonu lub tabletu (w porównaniu z 59 proc. w Europie), a 78 proc. potwierdza, że ich pracodawca udostępnia najnowsze technologie ułatwiające pracę (w porównaniu z 79 proc. w Europie).

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.