Pokolenie Z chce pracować na własny rachunek

0 0
Pokolenie Z chce pracować na własny rachunek
Fot. pixabay

To mentalna rewolucja. Większość Polaków urodzonych po 1990 roku myśli o własnej działalności. Dlaczego?

Już w szkołach średnich można dziś spotkać początkujących przedsiębiorców. Tworzą strony internetowe, zarabiają na tematycznych blogach czy projektują i sprzedają ubrania (oczywiście w internecie). Z raportu przygotowanego przez Fundację Akademia Liderów, organizację non-profit wspierającą rozwój przedsiębiorczość w Polsce, wynika, że o pracy na własny rachunek myśli 67 proc. osób z generacji Z (urodzeni po 1990 roku).

– Zdecydowana większość z nich jest przekonana, że wiele zależy od nich samych.
Na dodatek prawie połowa uważa, że przedsiębiorczość to postawa, którą można wypracować. Ta tendencja nasila się z roku na rok. W porównaniu do starszych pokoleń można ją porównać do mentalnej rewolucji – mówi dr Bogusław Feder, założyciel Fundacji Akademia Liderów, ekspert w zakresie przywództwa, zarządzania i rozwoju przedsiębiorczości.

Dlaczego młodzi Polacy coraz częściej myślą o własnej firmie? Wpływ na to ma kilka czynników, ale najważniejsza jest sytuacja na rynku pracy. Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie wśród osób w wieku 20-29 lat sięga w naszym kraju prawie 20 proc.

Nawet jeśli młodzi Polacy są w lepszej sytuacji niż ich rówieśnicy z Włoch czy Hiszpanii, gdzie bezrobocie w tej grupie wynosi 30-40 proc., to i tak spotykają się z barierami. Oferowane im zwykle umowy o dzieło lub zlecenie nie dają perspektyw na usamodzielnienie się. Poza tym często znajdują pracę poniżej swoich kwalifikacji i ambicji.

– Na te problemy nakłada się jednak faktyczny trend – rosnąca przedsiębiorczość młodych ludzi. W coraz większym stopniu chcą być na swoim. Kariera korporacyjna nie jest już szczytem marzeń, z kolei rola przedsiębiorcy jest coraz bardziej atrakcyjna. W Nowym Jorku najbardziej atrakcyjnym zajęciem dla mężczyzny, według badań jednego z portali randkowych, jest właśnie bycie przedsiębiorcą. Coraz bardziej tak dzieje się i u nas – mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Czym jeszcze własna działalność kusi młodych z pokolenia Z? Raport Akademii Liderów pokazuje, że prawie połowę przede wszystkim perspektywą wyższych zarobków. Niezależność zawodowa jest istotna dla prawie 40 proc., a 35 proc. podkreśla możliwość podejmowania nowych wyzwań.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • "Oferowane im zwykle umowy o dzieło lub zlecenie nie dają perspektyw na usamodzielnienie się." Co ma piernik do wiatraka? Chyba tylko tyle, że umowy o dzieło i zlecenia dają WIĘKSZE szanse na usamodzielnienie się, bo uczą elastyczności, przedsiębiorczości i samodzielności właśnie.... Największe trudności na rynku pracy mają ci, którzy w jednej firmie przepracowali 30 lat i w okolicach 50tki nagle zostają na lodzie.
  • Wolałem założyć firmę i klepać biedę przez 5 lat niż pracować u wyzyskiwacza, który zatrudniłby mnie z wielką łaską na umowę śmieciową. Zarabiam teraz bardzo przyzwoicie, a wyzyskiwaczom i kombinatorom nie daje zleceń.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.