Podkarpackie: Przygotują gimnazjalistów do prowadzenia działalności gospodarczej

• Kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych, przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej.
• To są założenia projektu „Przedsiębiorczość w praktyce”, którego 2. edycja rozpocznie się w grudniu na Podkarpaciu.
• Do udziału w projekcie, którego pomysłodawcą jest rzeszowski ZUS, zaproszone są wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z woj. podkarpackiego.
• Nabór chętnych potrwa do 20 października 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podkarpackie: Przygotują gimnazjalistów do prowadzenia działalności gospodarczej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

14 paź 2016 14:13


Jak poinformowała rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS woj. podkarpackiego Małgorzata Łyszczarz - Bukała, projekt ma na celu pokazanie, jak funkcjonuje biznes w praktyce. Głównym celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy oraz w życiu codziennym.

"Projekt 'Przedsiębiorczość w praktyce' to bardzo cenna inicjatywa, w dzisiejszych czasach wręcz niezbędna, aby młodzież pozyskiwała wiedzę, doświadczenie i umiejętności, zanim trafi na rynek pracy. Chodzi o dostarczenie młodzieży wiedzy, aby mogli działać samodzielnie. A przy okazji pokazać im też inną twarz urzędów" - podkreśliła rzeczniczka.

Realizacja projektu będzie przebiegać trójstopniowo. Najpierw jego uczestnicy wezmą udział w serii warsztatów tematycznych prowadzonych przez specjalistów z instytucji partnerskich, w tym np. z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, urzędu marszałkowskiego, oddziału NBP, Izby Skarbowej czy uczelni wyższych i szkół średnich z regionu. Na zajęciach przyszli przedsiębiorcy dowiedzą się m.in., jak założyć firmę, skąd i jak pozyskiwać kapitał na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jakie są możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych, a także, jakie są obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Zgłębią też tajniki rozliczeń z tytułu podatku dochodowego i VAT.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach otrzymają materiały dydaktyczne. Na ich podstawie raz w miesiącu będą wykonywać w grupach krótkie zadania praktyczne, wykazując się wiedzą zdobytą podczas warsztatów, aby zakwalifikować się do kolejnych etapów projektu.

W finale uczestnicy będą musieli opracować biznesplanu przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny. Będą też rozwiązywać krótki test potwierdzający wiedzę zdobytą w czasie warsztatów.

Czytaj tez: Podlaskie przyznaje dotacje na działalność gospodarczą

Zdaniem Łyszczarz-Bukały podczas pierwszej edycji projektu uczestnicy wykazali się pomysłowością i doskonałym rozeznaniem w kwestii potrzeb terenu, z którego się wywodzili. Powiedziała, że uczniowie opracowali biznesplany związane m.in. z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa agroturystycznego, nowatorskim sposobem wykorzystywania odpadów, czy też z wykorzystaniem dronów - do opracowania atrakcyjnych szlaków turystycznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.