Pod Wawelem szkolą innowacyjnie

0 0
Pod Wawelem szkolą innowacyjnie

W Małopolsce powstał nowatorski w skali całego kraju projekt Standardów Usług Edukacyjno - Szkoleniowych. Instytucjom uczącym daje on wskazówki, jak świadczyć usługi szkoleniowe na najwyższym poziomie, a mieszkańcom ułatwia wybór wartościowych ofert kształcenia.

Od 4 marca firmy będą mogły poddać się audytowi, dzięki któremu będą miały szansę sprawdzić czy spełniają Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno Szkoleniowych (MSUES).

Małopolskie Standardy zostały opracowane na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Prawelskiej - Skrzypek. Później były długo konsultowane m.in. z firmami szkoleniowymi oraz instytucjami zamawiającymi szkolenia, skupionymi w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego.

Model standardów edukacyjno - szkoleniowych odnosi się do czterech elementów: usługi edukacyjno - szkoleniowej, kompetencji kadry szkoleniowej, infrastruktury, organizacji i obsługi klienta oraz zarządzania jakością usług szkoleniowych. Model ma być podstawą do kompleksowego weryfikowania jakości szkoleń dostępnych na rynku. Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno - Szkoleniowcych zawierają również m.in. zasady przyznawania znaku jakości, charakterystykę organizacji przyznającej taki znak oraz mechanizm jej wyłaniania, a także procedury akredytacji.

Standardy były już sprawdzane przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego w 20 instytucjach szkoleniowych. Celem pilotażu było udoskonalenie projektu MSUES do wersji praktycznej, możliwej do zastosowania na rynku. Z myślą o tych, którzy dbają o jakość usług szkoleniowych swojej firmy, szukają wiedzy o zapewnianiu jakości i chcą lepiej poznać MSUES, został opracowany „Przewodnik po Małopolskich Standardach Usług Edukacyjno - Szkoleniowych".

W Małopolsce powstało również Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia, a od 4 marca dostępne będzie narzędzie do samoewaluacji instytucji szkoleniowej pod kątem spełniania Małopolskich Standardów. Następnie firmy szkoleniowe będą mogły poddać się audytowi zewnętrznemu pod tym samym kątem i mieć szansę na uzyskanie znaku jakości. W kolejnych latach testowany będzie system bonów szkoleniowych, który pozwoli przedsiębiorcy na wybór oferty szkoleniowej odpowiedniej dla jego potrzeb, mając do dyspozycji bazę zweryfikowanych firm oferujących szkolenia.

Między innymi o sposobie zapewniania jakości szkoleń w Małopolsce będą dyskutowali samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele instytucji rynku pracy i rynku szkoleń, a także politycy podczas VI Konferencji Małopolska otwarta na wiedzę, która odbędzie się 4 marca w Krakowie. Początek wydarzenia o godz. 10.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.