wnp.pl

Płatności: pierwszy w Europie system weksli elektronicznych

0 0
Płatności: pierwszy w Europie system weksli elektronicznych

Payper24 to system, który umożliwia realizację transakcji opartych o pierwszy w Europie system weksli elektronicznych. Przedsiębiorcy mogą on-line wystawić weksel i w ten sposób zapłacić za transakcję.

Zdaniem Grzegorza Wierzbickiego, prezesa spółki Elektroniczny Depozyt Papierów Wartościowych, właściciela Payper24, to proste narzędzie do poprawienia płynności finansowej w firmie. Jak działa? Weksle wystawia się w postaci plików zabezpieczonych podpisami elektronicznymi. Dla bezpieczeństwa transakcji weksle weryfikuje się za pomocą kwalifikowanych certyfikatów. Według twórców systemu taka forma rozliczeń przynosi korzyści obu stronom: kupujący nie wypłaca gotówki natychmiast, natomiast sprzedający zyskuje gwarancję zapłaty o znacznie większej wartości i pewności, niż tradycyjna faktura z odroczonym terminem zapłaty.

- Dodatkowo weksel stanowi zapłatę w sensie podatkowym, dlatego uregulowanie należności za jego pomocą chroni kupującego przed obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodu w przypadku terminu płatności dłuższego niż 90 dni. To spore udogodnienie z punktu widzenia nowych przepisów podatkowych - wyjaśnia Grzegorz Wierzbicki.

Dodatkowym zabezpieczeniem przedsiębiorców jest Sąd Arbitrażowy działający przy Elektronicznym Depozycie Papierów Wartościowych. Jego zadaniem jest rozstrzyganie sporów a zapłatę weksli: jeśli upłynie termin a dłużnik odmówi zapłaty posiadacz weksla może w prosty sposób złożyć pozew rozstrzygany przez arbitra. Wyroki Sądu Arbitrażowego wymagają klauzuli wykonalności nadanej przez sąd powszechny.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.