Płatności: pierwszy w Europie system weksli elektronicznych

Payper24 to system, który umożliwia realizację transakcji opartych o pierwszy w Europie system weksli elektronicznych. Przedsiębiorcy mogą on-line wystawić weksel i w ten sposób zapłacić za transakcję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płatności: pierwszy w Europie system weksli elektronicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

15 mar 2013 9:50


Zdaniem Grzegorza Wierzbickiego, prezesa spółki Elektroniczny Depozyt Papierów Wartościowych, właściciela Payper24, to proste narzędzie do poprawienia płynności finansowej w firmie. Jak działa? Weksle wystawia się w postaci plików zabezpieczonych podpisami elektronicznymi. Dla bezpieczeństwa transakcji weksle weryfikuje się za pomocą kwalifikowanych certyfikatów. Według twórców systemu taka forma rozliczeń przynosi korzyści obu stronom: kupujący nie wypłaca gotówki natychmiast, natomiast sprzedający zyskuje gwarancję zapłaty o znacznie większej wartości i pewności, niż tradycyjna faktura z odroczonym terminem zapłaty.

- Dodatkowo weksel stanowi zapłatę w sensie podatkowym, dlatego uregulowanie należności za jego pomocą chroni kupującego przed obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodu w przypadku terminu płatności dłuższego niż 90 dni. To spore udogodnienie z punktu widzenia nowych przepisów podatkowych - wyjaśnia Grzegorz Wierzbicki.

Dodatkowym zabezpieczeniem przedsiębiorców jest Sąd Arbitrażowy działający przy Elektronicznym Depozycie Papierów Wartościowych. Jego zadaniem jest rozstrzyganie sporów a zapłatę weksli: jeśli upłynie termin a dłużnik odmówi zapłaty posiadacz weksla może w prosty sposób złożyć pozew rozstrzygany przez arbitra. Wyroki Sądu Arbitrażowego wymagają klauzuli wykonalności nadanej przez sąd powszechny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.