PKP Intercity zadba o czystość w pociągach. Pracownicy będą sprzątać w biegu

O czyszczeniu w biegu pomyślała PKP Intercity, która postanowiła usprawnić model sprzątania swoich pociągów poprzez wdrożenie dodatkowych serwisów sprzątających na pokładach pociągów. Aktualnie trwa pilotaż nowego rozwiązania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Intercity zadba o czystość w pociągach. Pracownicy będą sprzątać w biegu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 sie 2014 19:01


Nikogo nie zaskakuje fakt, że w Japonii pociągi są czyste, a osoby sprzątające czyszczą wszystkie wagony w ciągu siedmiu minut. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. O przetestowaniu osób sprzątających w biegu pomyślała również polska kolej.

W lipcu 2013 roku, PKP Intercity wprowadziło nowy model odbioru czystości w pociągach i zaostrzyło kontrolę sprzątania. Proces utrzymania wagonów w czystości, obejmuje różne rodzaje czyszczenia, m.in. okresowe (wykonywane dwa razy w miesiącu o bardzo szerokim zakresie) czy codzienne (przed wyruszeniem pociągu w trasę).

Czytaj też: PKP Intercity chce kupić konduktorom tablety za ponad milion złotych

Porządkowanie pociągów powierzono firmom zajmującym się tym profesjonalnie, a specjalnie wyznaczeni pracownicy PKP Intercity na bieżąco czuwają nad rzetelnym wykonywaniem usług. Rocznie przewoźnik przeprowadza blisko 400 tys. różnego rodzaju czyszczeń. W tym roku planuje wydać na ten cel około 48 mln zł.

System jest cały czas udoskonalany. Jego nowym elementem jest usługa czyszczenia w biegu. Oznacza to, że pociągi, oprócz tego, że są sprzątane na stacji początkowej i końcowej, są dodatkowo czyszczone w czasie trwania podróży.  Ekipy mają za zadanie m.in. posprzątać przedziały, toalety i uzupełnić w nich artykuły higieniczne oraz zebrać śmieci. 

- Poczucie komfortu w podróży zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest czystość. Poza standardowym czyszczeniem pociągów przed wyjazdem, nasze składy będą sprzątane także podczas podróży. Dzięki temu, nawet na długich trasach zachowają odpowiedni standard do końca - mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity. 

Obecnie prowadzony jest program pilotażowy, który obejmuje trzy pary pociągów na dwóch trasach. Są to:  TLK Pojezierze (Katowice – Warszawa – Białystok – Trójmiasto), EIC Prus (Warszawa – Poznań – Szczecin) orazTLK Gałczyński (Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin – Świnoujście). Sprzątanie odbywa się na odcinkach: Warszawa – Białystok – Warszawa oraz Krzyż – Poznań – Krzyż.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

/// 2017-06-14 08:52:40

Może i uwierzę że w Japonii czyszczą pociągi w ciągu 7 minut. Ale należało by zadać sobie pytanie w ile osób takie czyszczenie się odbywa , jakie czynności tam się wykonuje. Ale jak można sprzątnąć szybko i w miarę dokładnie cały pociąg np. Pessa Dart mający 153 metry długości i 352 miejsca siedzące i to w biegu przez te 7 minut np. na trasie Białystok- Warszawa i to w trzy osoby. Śmieszne. ;o)

Kasia 2017-06-09 22:29:38

Chce wrócić do pracy na pociągach Ostrów wlkp 2