PKP idzie na dno. Będą kolejne zwolnienia kolejarzy

0 0
PKP idzie na dno. Będą kolejne zwolnienia kolejarzy

Dług grupy PKP sięga już 4,2 miliarda złotych. Eksperci przewidują, że niezbędne będą dalsze cięcia etatów i nierentownych połączeń.

Jak informuje serwis money.pl, 2,2 miliarda zł kolejowy gigant będzie musiał oddać już w ciągu najbliższych dwóch lat. Część pieniędzy na spłatę długu będzie pochodzić z prywatyzacji PKP Cargo, a także ze sprzedaży akcji planowanych do 17 października.

Ratunkiem mogłaby okazać się gruntowna zmiana jakości infrastruktury kolejowej, jednak na to potrzeba czasu i pieniędzy. Idzie to zatem tak samo wolno, jak przebiega restrukturyzacja zatrudnienia w spółkach należących do grupy PKP.

- Jeżeli chodzi o PKP PLK to jest to wielki, 40-tysięczny urząd. Trzeba tego molocha odchudzić. Potrzebne są zmiany restrukturyzacyjne i zwiększenie kontroli nad spółką, ale instytucję tej wielkości zawsze będzie cechował pewien bezwład - mówi dla money.pl Wojciech Śmiech, redaktor "Rynku Kolejowego".

Tymczasem jeszcze na początku kadencji obecnego prezesa spółki Jakuba Karnowskiego (maj 2012 r.) zatrudnienie rosło.

- Ściągano dużo menedżerów, którzy mieli usprawnić funkcjonowanie spółki. W rzeczywistości ustawa o PKP zakładała likwidację PKP SA., bo w zasadzie jest to spółka niepotrzebna - wyjaśnia dla money.pl Michał Beim z Instytutu Sobieskiego.

- Pan Karnowski ten proces mocno ograniczył poprzez zatrudnienie wielu osób. Moim zdaniem jego działania są skierowane zupełnie w inną stronę niż przewiduje ustawa o prywatyzacji i komercjalizacji PKP. On chce spowodować umocnienie grupy PKP, a to powinno być rozdzielone, tak jak planowano na początku podczas prywatyzacji - uważa ekspert.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.