PKP Cargo jak Toyota? Spółka już zaoszczędziła miliony

0 0
PKP Cargo jak Toyota? Spółka już zaoszczędziła miliony
fot. PTWP

We wszystkich warsztatach napraw taboru należących do grupy PKP Cargo, spółka wprowadzi lean management. Dzięki temu zaoszczędzi miliony złotych, co już sprawdziła w programie pilotażowym.

Po zakończeniu projektu pilotażowego testującego metodę lean management – sposób zarządzania produkcją znany m.in. z Toyoty – PKP Cargo zdecydowało o wprowadzeniu tego rozwiązania we wszystkich warsztatach napraw taboru w grupie kapitałowej.

Jego zastosowanie przyśpiesza produkcję i podwyższa standard pracy. Dzięki temu rozwiązaniu wzrośnie komfort pracy, a spółka zaoszczędzi kilka milionów złotych miesięcznie na zmniejszeniu liczby napraw wykonywanych w warsztatach zewnętrznych.

Wdrożeniem lean management zajmuje się specjalna nowa komórka organizacyjna utworzona w strukturach PKP Cargo. Zespół ten od czerwca do września przeprowadził 22 warsztaty projektowe w 20 warsztatach PKP Cargo i PKP Cargotabor, spółki z grupy kapitałowej przewoźnika odpowiedzialnej za utrzymanie taboru. Dotychczas spędzono łącznie ponad tysiąc godzin z pracownikami odpowiedzialnymi za prace naprawcze taboru w grupie.

Czytaj też: Jak skutecznie zarządzać ludźmi w firmie, czyli efektywne wdrażanie lean manufacturing

Od lipca do października 2014 roku spółka osiągnęła poprawę wydajności napraw bieżących wagonów o ponad 10 proc. oraz poprawę wydajności napraw okresowych wagonów o ponad 5 proc. w porównaniu do czerwca 2014 roku. Dzięki temu zaoszczędzono około 15 mln złotych – tyle szacunkowo kosztowałyby naprawy wagonów, gdyby zostały wykonane poza grupą.

– W trakcie warsztatów członkowie zespołu wdrażającego lean management spotkali wielu zaangażowanych pracowników. To widać, że zależy im na tej inicjatywie. Cieszę się z tego powodu, ponieważ nowe rozwiązania realnie wpływają na ludzi i ich codzienną pracę - mówi Wojciech Dera, członek zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych.

- Już teraz widać pozytywne efekty – polepsza się organizacja pracy, wzrasta liczba naprawionego taboru. A to pozwala nam dążyć do wyznaczonego celu – by warsztaty utrzymania taboru w PKP Cargo były nowoczesnymi przedsiębiorstwami, wyznaczającymi standardy jakości i z powodzeniem konkurującymi na rynku – dodaje Dera.

Czytaj też: Program dobrowolnych odejść w PKP Cargo to propozycja dla 1300 pracowników

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.