Piotr Voelkel o przekazaniu firmy w ręce syna

0 0
Piotr Voelkel o przekazaniu firmy w ręce syna

W dniu Dziecka, 1 czerwca Piotr Voelkel przekazał dowództwo nad grupą firm VOX swojemu synowi, Piotrowi Witowi. - Przekazanie firmy dzieciom to proces szczególny - twierdzi Piotr Voelkel. Jak przez niego przeszedł?

Właściciel Grupy Kapitałowej VOX oraz szkół wyższych SWPS, WSNHiD i School of Form nie od razu wiedział co z robimi z założonymi przez siebie firmami, kiedy osiągnie finał aktywności zawodowej.

- Sprzedać komuś przypadkowemu, zlikwidować, wprowadzić na giełdę? Co z pieniędzmi? Przehulać, dać dzieciom, wnukom? Narazić najbliższych na zagrożenie dysponowaniem fortuną której nie stworzyli, którą nie zarządzali, nic do niej nie wnieśli? - pisze Voelkel na łamach "Forbesa".

Na szczęście zainteresowanie przejęciem sterów wykazał syn. - Ostatecznie Piotr podjął decyzję, że Vox jest ciekawym, wartym wysiłku wyzwaniem. Odkrył niewykorzystany potencjał firmy, wartość pracujących w niej ludzi - pisze dla "Forbesa".

Decyzja została podjęta, ale pozostała kwestia wdrożenia jej w życie.

- Mianować go zastępcą i w efekcie do mojej starości byłby vice prezesem czy oddać stery teraz? - wspomina swoje rozmyślania. - Najlepsza dla nas, całej rodziny, współpracowników, była decyzja o przekazaniu firm teraz, kiedy syn ma 30 lat, jest dojrzały, ambitny i pełen energii - tłumaczy.

Ojciec i syn zdecydowali się na wsparcie coacha w procesie przekazywania obowiązków, tworzenia nowych stosunków oraz budowania relacji Piotra ze współpracownikami - czytamy w artykule Piotra Voelkel.

Według niego potrzebny jest nowy sposób zarządzania. Firmy, ich władze i szefowie działów uzyskają większą autonomię.

- Do lamusa odchodzi powoli autorytarne zarządzanie szefa, który wie wszystko najlepiej. Syn chce i umie zarządzać miękko, wyznaczać dalekie cele i pozwalać na ich samodzielną realizację - pisze.

Szansę na globalizację upatruje w fakcie, że Polska stała się członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Firm Rodzinnych, a Piotr został jego pierwszym prezesem.

A co z ojcem?

Od czerwca stał się rentierem. Nadal będzie w imieniu rodziny wspierał szkoły wyższe (SWPS i WSNHiD) oraz podstawową, gimnazjum i liceum da Vinci.

- Będę też nadzorował prace działu rozwoju gdzie projektowane są nowe produkty dla wszystkich firm z grupy. Skupię się na transferze wiedzy z uczelni do biznesu oraz wdrażaniu najlepszych praktyk biznesowych do edukacji. To pasjonujące wyzwanie i szansa na kilka lat ciekawej pracy obok syna i wielu dawnych współpracowników - wyjaśnia w tekście.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • 80% kasy na swoje liczne biznesy dostał dzięki wyjątkowej hojności darczyńców z funduszy Unii i urzędników Poznania i teraz śmie się puszyć na liście najbogatszych Forbsa. Prawie wszystko ma i jego rodzina na pokolenia za nasze podatki!Miliony płynęły na szkolenia i na jego szkoły i na grunt w centrum miasta
  • Dla mnie to żenada, synalek się wybija dzięki temu że wszystko dostał podane na tacy. Nie cenię takich ludzi. Zresztą i tak nie znam tej jakiejś firmy Vox, nie jest to żadna znana marka.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.