Piechociński postuluje o bardziej intensywną pracę z Koreą

0 0

- Polska potrzebuje bardziej intensywnego partnerstwa z Koreą Południową - ocenił wicepremier Janusz Piechociński podczas inauguracji Forum Gospodarczego Polska-Republika Korei.

Piechociński podkreślił, że narody polski i koreański są bardzo podobne - kochają wolność i rozumieją wyzwania dotyczące przedsiębiorczości. - W praktyce okazało się, że między Koreą i Polską nie ma takiego dystansu, jakby to wynikało z geograficznej odległości. Nasz świat wartości jest podobny, silne osadzony w tradycji, pamięci, tożsamości narodowej - mówił wicepremier.

Jak dodał, cieszy go, że podczas Forum dyskusja będzie dotyczyła m.in. współpracy w dziedzinie przemysłu ochrony środowiska. - W tym obszarze mamy co sobie zaprezentować i czym się podzielić - a więc oszczędzanie surowców, energii, budowanie potencjału jest naszym wspólnym zadaniem - dodał wicepremier.

Czytaj też: Polska bez obcokrajowców się nie obejdzie. Musimy otworzyć się na imigrantów

Jak mówił, kapitał koreański odegrał w Polsce szczególną rolę - "dotarł do Polski, kiedy jeszcze nie było pewne, że będzie to kraj sukcesu".

Piechociński podkreślił też, że Polska osiągnie w tym roku jeden z najwyższych wzrostów PKB w Europie - ponad 3,4 proc., a do 2020 r. będzie największym placem budowy w UE.

Wiceprezes koreańskiej agencji handlu zagranicznego KOTRA Kim Seong Soo przypomniał, że w tym roku mamy 25-lecie polsko-koreańskich stosunków gospodarczych i dyplomatycznych. - W 1989 r. wymiana handlowa pomiędzy krajami nie przekraczała 70 mln dolarów. W ubiegłym roku było to 4 mld 300 mln dolarów, co jest liczbą około 60 razy większą. Wysokość inwestycji koreańskich w Polsce przekroczyła 1,4 mld dol., a obecnie około 120 koreańskich firm prowadzi działalność na polskim rynku - przekonywał. Dodał, że Polska jest ważna dla Korei m.in. dlatego, że znajduje się w samym centrum Europy.

Szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman przypomniał o długiej historii polsko-koreańskich relacji gospodarczych. - W latach 90. inwestycje koreańskie były de facto synonimem inwestycji w ogóle, każdemu Polakowi kojarzyły się z pojęciem inwestycji zagranicznych - podkreślił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.