Piechociński postuluje o bardziej intensywną pracę z Koreą

- Polska potrzebuje bardziej intensywnego partnerstwa z Koreą Południową - ocenił wicepremier Janusz Piechociński podczas inauguracji Forum Gospodarczego Polska-Republika Korei.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piechociński postuluje o bardziej intensywną pracę z Koreą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2014 18:48


Piechociński podkreślił, że narody polski i koreański są bardzo podobne - kochają wolność i rozumieją wyzwania dotyczące przedsiębiorczości. - W praktyce okazało się, że między Koreą i Polską nie ma takiego dystansu, jakby to wynikało z geograficznej odległości. Nasz świat wartości jest podobny, silne osadzony w tradycji, pamięci, tożsamości narodowej - mówił wicepremier.

Jak dodał, cieszy go, że podczas Forum dyskusja będzie dotyczyła m.in. współpracy w dziedzinie przemysłu ochrony środowiska. - W tym obszarze mamy co sobie zaprezentować i czym się podzielić - a więc oszczędzanie surowców, energii, budowanie potencjału jest naszym wspólnym zadaniem - dodał wicepremier.

Czytaj też: Polska bez obcokrajowców się nie obejdzie. Musimy otworzyć się na imigrantów

Jak mówił, kapitał koreański odegrał w Polsce szczególną rolę - "dotarł do Polski, kiedy jeszcze nie było pewne, że będzie to kraj sukcesu".

Piechociński podkreślił też, że Polska osiągnie w tym roku jeden z najwyższych wzrostów PKB w Europie - ponad 3,4 proc., a do 2020 r. będzie największym placem budowy w UE.

Wiceprezes koreańskiej agencji handlu zagranicznego KOTRA Kim Seong Soo przypomniał, że w tym roku mamy 25-lecie polsko-koreańskich stosunków gospodarczych i dyplomatycznych. - W 1989 r. wymiana handlowa pomiędzy krajami nie przekraczała 70 mln dolarów. W ubiegłym roku było to 4 mld 300 mln dolarów, co jest liczbą około 60 razy większą. Wysokość inwestycji koreańskich w Polsce przekroczyła 1,4 mld dol., a obecnie około 120 koreańskich firm prowadzi działalność na polskim rynku - przekonywał. Dodał, że Polska jest ważna dla Korei m.in. dlatego, że znajduje się w samym centrum Europy.

Szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman przypomniał o długiej historii polsko-koreańskich relacji gospodarczych. - W latach 90. inwestycje koreańskie były de facto synonimem inwestycji w ogóle, każdemu Polakowi kojarzyły się z pojęciem inwestycji zagranicznych - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.