PGNiG renegocjuje kontrakt z Gazpromem. Związki zawodowe krytykują działania zarządu

Organizacje związkowe działające w PGNiG wysłały list do premier Ewy Kopacz, w którym krytykują prowadzone przez spółkę negocjacje z Gazpromem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PGNiG renegocjuje kontrakt z Gazpromem. Związki zawodowe krytykują działania zarządu

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

28 lut 2015 11:08


Związkowcy wskazują jako błędną decyzję zarządu PGNiG o zaangażowaniu zewnętrznych kancelarii prawnych do renegocjacji kontraktu ze stroną rosyjską.

W ocenie strony związkowej, takie posunięcie jest brakiem profesjonalizmu, doświadczenia i znajomości branży gazowniczej. Zdaniem ekspertów zarzuty nie mają uzasadnienia, a korzystanie z doradztwa zewnętrznych kancelarii prawnych przy tak ważnych projektach biznesowych jest normą.

- Angażowanie zewnętrznych kancelarii prawnych przez podmioty działające na rynku nie odbiega od standardów funkcjonowania w biznesie. Każda firma posiada własne zasoby prawne, ale zewnętrzni doradcy, którzy bez wątpienia posiadają dużą wiedzę i umiejętności oraz obiektywne spojrzenie, są ważnym wsparciem dla zarządów spółek - powiedział Robert Mikulski, partner zarządzający, radca prawny z kancelarii Stopczyk& Mikulski.

- Zarówno PGNiG jak i Gazprom korzystają z takiego wsparcia co jest powszechnie stosowaną praktyką. Przy tak ważnych sprawach, jak negocjacje kontraktu z Gazpromem, korzystanie z zewnętrznych kancelarii prawnych jest przejawem troski o powodzenie negocjacji, a nie brakiem profesjonalizmu - dodał Mikulski.

Podobnego zdania jest Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert prawno- gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej, którą dziwi stanowisko związkowców

- Angażowanie doświadczonych, zewnętrznych kancelarii to nic złego, jest to normalna praktyka stosowana w biznesie przy trudnych negocjacjach, czy w trakcie zawierania umów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z tak wymagającym partnerem, jakim jest Gazprom, i skomplikowaną materią prawną, jaką są kontrakty gazowe – jest uzasadnione, aby wesprzeć się doświadczonymi prawnikami, co służy zabezpieczeniu interesów i świadczy raczej o odpowiedzialnej postawie negocjatora, a nie jej braku. Rozmowy handlowe lepiej prowadzić z partnerem zewnętrznym, często można w ten sposób zyskać lepszą pozycję negocjacyjną - dodaje Agnieszka Durlik-Khouri.

Także Agata Staniewska, zastępca dyrektora Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan, nie zgadza się ze stroną związkową.

- Krytykowanie zarządu PGNIG za to, że wynajął do trudnych negocjacji z rosyjskim partnerem zewnętrzną kancelarię prawną i zarzucanie braku profesjonalizmu wydaje się być mocno przesadzoną reakcją ze strony związków. Wygląda to raczej na element wewnętrznej gry związków z władzami spółki. Zarówno z perspektywy firmy, w tym także związków, jak również konsumentów, najważniejsze jest, aby negocjacje w takich sprawach, jak ceny gazu, były prowadzone w sposób najbardziej efektywny – tłumaczy Staniewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.