Parytety w radach nadzorczych. Czy firmy są gotowe na zmiany?

Wprowadzenie przyjętej przez Parlament Europejski ustawy o parytetach w dużych firmach oznacza konieczność zmian w radach nadzorczych w najbliższych sześciu latach. Czy pracodawcy i pracownicy są gotowi na zmiany?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Parytety w radach nadzorczych. Czy firmy są gotowe na zmiany?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 wrz 2014 6:20


Eksperci EY w raporcie "Czas na różnorodność – zwiększanie wydajności rad nadzorczych" zwracają uwagę na to, że termin wprowadzenia parytetów zbliża się wielkimi krokami i zarówno rządy, jak i firmy muszą się do tego odpowiednio przygotować, aby nie stracić ważnych zasobów ludzkich.

Czytaj też: Kobieta czy mężczyzna. Kto lepszy w roli szefa?

Zgodnie z decyzjami Parlamentu Europejskiego 40 proc. członków rad nadzorczych spółek notowanych na giełdach do 2020 roku powinny stanowić kobiety. Póki co kobiety stanowią zaledwie 18 proc. członków rad nadzorczych największych europejskich firm.

W firmach państwowych te zasady mają obowiązywać w 2018 roku. Przepisy nie będą obowiązywać firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników i z przychodem niższym niż 50 mln euro rocznie. Jednak nadal dotyczyć to będzie około 5 tys. przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

Parytety zostały już wprowadzone przez Norwegię (w 2008 roku), a następnie przez Belgię, Francję, Islandię, Włochy, Hiszpanię, Holandię oraz Finlandię (w której parytety dotyczą jedynie spółek skarbu państwa).  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w Polsce zaledwie 12 proc. członków rad nadzorczych to kobiety.

Parytety to nie wszystko

Zdaniem ekspertów EY różnorodność w organizacjach powinna obejmować nie tylko płeć, ale także wiek, pochodzenie, narodowość, uwarunkowania kulturowe czy doświadczenie zawodowe.

– Nasz raport potwierdza, że zrównoważone zespoły pracują znaczenie efektywniej, a udział kobiet w biznesie przynosi wymierne korzyści. Warto jednak pamiętać, że jeszcze ważniejsza jest równowaga na stanowiskach zarządczych, a nie tylko nadzorczych. Bez wsparcia, merytorycznego rozwoju i przywództwa kobiet w biznesie same parytety nie są rozwiązaniem – uważa Iwona Kozera, partner i liderka Grupy Rynków Finansowych EY na Europę Centralną i Południową oraz założycielka Fundacji Liderek Biznesu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.