PARP: Polskie firmy się nie rozwijają, bo brakuje dobrych menedżerów

Według badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości brak dobrych menedżerów jest największym czynnikiem blokującym rozwój polskich przedsiębiorstw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PARP: Polskie firmy się nie rozwijają, bo brakuje dobrych menedżerów

PODZIEL SIĘ


Autor: JP/mat.pras.

4 lis 2015 9:40


Okazuje się, że to nie czynniki zewnętrzne w największym stopniu hamują rozwój polskich firm. Zdaniem przedstawicieli firm przebadanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, największym problemem przedsiębiorstw działających w Polsce są niedobory kadrowe na szczeblu menedżerskim. Taką opinię wyraziło 26,9 proc. ankietowanych organizacji.

Co czwarta badana firma wskazała na problemy związane z pracą zespołową (26,8 proc.). Nieco ponad 20 proc. organizacji twierdziło natomiast, że rosną przychody firmy, ale jej zyski już nie.

Bariery rozwoju polskich przedsiębiorstw w 2015 roku w proc. Bariery rozwoju polskich przedsiębiorstw w 2015 roku w proc.

 *Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

obserwator sceny z boku 2015-11-05 08:20:37

menadzerowie zatrudnieni w przedsiębiorstwach,to przedewszystkim persony wyprane z mózgów - kolesie i pociotki działaczy partyjnych, wpływowych urzędników administracji państwowej itp.nieudaczniki nie mające pojęcia o niczym w zarządzanwej jednostce a potrafiący robić jedynie fuchy na prywatne konto takie tuskomatoły, których szkoda zatrudniać bo bez nich przedsiębiorstwa działałyby dużolepiej i wydajniej. Szczególnymi egzemplarzami są ci debile którzy nie potrafią w komunikacji miedzy ludzkiej używać języka polskiego bez jego zaśmiecania frazeologią angielską bardzo często sami nie znając znaczenia używanych zwrotów angielskich - obcych ale zawsze dających się przetłumaczyć na język Reja, Kochanowskiego,Krasickiego, Mickiewicza i innych pisarzy i poetów Polskich.

Manager 2015-11-05 07:57:20

Jeśli zatrudnia się znajomych, a z dobrych managerów robi się nieuków to niestety managerowie siedzą na bezrobotnym. Ponadto dobrym managerom jeśli już to trzeba zapłacić. Pracodawcy myślą że zatrudnią go na chwilę a później reszta pociągnie, a tu lipa ...