Papież Franciszek: Praca na czarno i prekariat to hańba i plaga

- Miejcie świadomość najwyższej godności każdego pracownika - apelował podczas audiencji dla pracowników włoskiego odpowiednika ZUS papież Franciszek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Papież Franciszek: Praca na czarno i prekariat to hańba i plaga

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

8 lis 2015 12:34


Jak podkreślał papież, praca nie jest "zwykłym trybem w niegodziwym mechanizmie, który miele zasoby, by przynieść coraz większe zyski; nie może być przedłużana albo sprowadzana do funkcji źródła zarobku dla nielicznych".

Hańba i plaga

Godność człowieka - wskazał - nie może być nigdy poniewierana, także wtedy, gdy "przestaje być produktywny". Pracę na czarno, bezrobocie i prekariat papież nazwał "hańbą" i "plagą".

Wyraził przekonanie, że ekonomia nie może uciekać się do nowych szkodliwych jego zdaniem środków zaradczych, na przykład wzrostu dochodowości przy redukcji rynku pracy, bo to - ostrzegł - zwiększa szeregi wykluczonych.

Niedziela dniem odpoczynku

- Odpoczynek i praca są ze sobą połączone. Możesz odpoczywać, kiedy jesteś pewny swego miejsca pracy i tego, że zapewnia ona godność tobie i twojej rodzinie - zauważył Franciszek mówiąc następnie o prawie każdego do odpoczynku.

Zwrócił uwagę na znaczenie niedzieli jako dnia odpoczynku, poświęcenia go rodzinie oraz życiu duchowemu, społecznemu i kulturalnemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.