Outplacement dla menedżera. Wszystko, co powineneś wiedzieć

– Pracodawcy nie proponują outplacementu pracownikom zwalnianym dyscyplinarnie. Tylko dobry, ceniony przez szefa menedżer może liczyć na pomoc firmy, z której odchodzi – mówi Anna Zachariasz-Łobodzińska, dyrektor Działu Rozwoju i Ocen w Bigram.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Outplacement dla menedżera. Wszystko, co powineneś wiedzieć

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

24 lut 2015 6:05


Reorganizacje, nowy właściciel, okresy rynkowych niepewności – wszystko to może stać się przyczyną decyzji o konieczności uruchomienia procesu zwolnień, które mogą dotyczyć wszystkich zatrudnionych, niezależnie od obejmowanego stanowiska.

Jeśli firma stoi przed koniecznością ograniczenia kosztów, rozstanie się z jednym pracownikiem, który zajmował wyższe stanowisko i otrzymywał adekwatne do niego wynagrodzenie, pozwala zatrzymać dwóch pracowników szeregowych.

– Decyzja o zwolnieniu może dotyczyć każdego pracownika, nawet uznanego za najlepszego w swojej dziedzinie, co z oczywistych powodów bywa niezrozumiałe zarówno dla tej osoby, jak i dla pozostałych członków zespołu – komentuje Hanna Więcewicz, kierownik ds. zmian w karierze w ManpowerGroup.

Czytaj też: Zwolnienia są zawsze trudne, ale nasz outplacement jest wyjątkowy

Według Więcewicz zaoferowanie zwalnianym dobrego programu outplacementowego jest skutecznym sposobem na złagodzenie tego stanu rzeczy.

– Często przekłada się to też na zaangażowanie odchodzącej osoby w pracę, do ostatniego dnia jej wykonywania. Ma to pozytywny wpływ na pracę całego zespołu, atmosferę i dalsze funkcjonowanie organizacji - dodaje kierownik ds. zmian w karierze w ManpowerGroup.

Istnieje przekonanie, że osobom średniego czy wyższego szczebla, mającym doświadczenie i kompetencje, nie jest potrzebna pomoc w poszukiwaniu nowego zajęcia. Nic bardziej mylnego. Rynek pracy menedżera jest tak samo trudny jak rynek pracowników niższego szczebla.

– Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że szybko sami sobie poradzą. W przeważającej większości to przecież dobrzy fachowcy, doświadczeni menedżerowie i eksperci często w bardzo wąskich dziedzinach z polskich i międzynarodowych organizacji. Jak pokazuje życie, nie jest to jednak gwarant sukcesu – komentuje Łukasz Gajek, ekspert Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Dla kogo?

Jacy menedżerowie decydują się na skorzystanie z programu outplacementowego? Anna Zachariasz-Łobodzińska, dyrektor Działu Rozwoju i Ocen w Bigram ocenia, że w prowadzonych obecnie przez firmę programach przeważają mężczyźni, zwłaszcza na stanowiskach menedżerskich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.