Oto co "myśli" o nas Google. Te stereotypy mogą zaszkodzić?

0 0
Oto co "myśli" o nas Google. Te stereotypy mogą zaszkodzić?
Podpowiedzi wyszukiwarki Google. (Źródło: PTWP)

• Jeśli wierzyć podpowiedziom wyszukiwarki Google pojawiającym się po wpisaniu nazw narodowości, mało kto może pochwalić się dobrą opinią.
• Kiedy jednak dochodzi do rekrutacji i zarządzania pracownikami różnych nacji, kompetencje muszą wziąć górę nad stereotypami.

Niemcy są bogaci, Polacy powolni, a Rosjanie szaleni. Tak przynajmniej twierdzą podpowiedzi Google. Nie jest to oczywiście żadne narzędzie badawcze, ale pokazuje, jakie stereotypy są żywe wśród internautów.

Większość z nich – czego można się spodziewać – jest negatywna. Podpowiedzi wyświetlane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, niestety często sugerują zirytowanie innymi nacjami.

– Stereotypy najczęściej są pejoratywne. Wystarczy spojrzeć na opinie na temat mniejszości religijnych i narodowych. O Polakach jako o pracownikach też słyszy się dużo niepochlebnych rzeczy. Jeszcze kilka lat temu funkcjonowały opinie, że Polacy to na pewno złodzieje, trzeba uważać, zginie ci samochód, Polacy piją. Na szczęście to się zmienia. Od kilku lat, szczególnie od dużej fali emigracji po dołączeniu do UE, kiedy spotykam osoby ze Starej Unii – z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Belgii – to słyszę same dobre rzeczy na temat Polaków – zauważa Ewa Gołębiewska-Krzyżan, dyrektor HR w Capgemini Poland, gdzie pracują osoby z różnych krajów i to w dużej liczbie.

Tylko część podpowiedzi Google świadczy o pochlebnych opiniach. Wyszukujemy miłych słów na temat Węgrów i... Holendrów – choć nie wiadomo, jak duża część zapytań pochodzi od przedstawicieli tych właśnie narodów.

Niektóre zapytania są czysto informacyjne. Ludzie sprawdzają, dlaczego Duńczycy są najbardziej zadowoleni z życia (według "British Medical Journal"), czy Czesi są najbardziej zlaicyzowanym narodem Europy, czy Rumuni są tym samym, co Romowie i w którą stronę kręcą głową Bułgarzy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Why Jews are...

  Pustka.
 • Wpisz w google ,,fajne masz`` a dowiesz sie co Polacy maja fajnego w sobie i za co nas lubia. Tego nie wiedzialem wczesniej. Polecam sie dowiedziec.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.