Oto 100 najlepszych miejsc pracy w Europie. Polska ma powody do dumy

Instytut Great Place to Work ogłosił dwunastą, europejską listę 100 najlepszych miejsc pracy. Jakie firmy stwarzają najlepsze warunki pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto 100 najlepszych miejsc pracy w Europie. Polska ma powody do dumy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 cze 2014 11:20


W kategorii najlepszych firm międzynarodowych pierwsze miejsce przypadło Microsoft. Francuska firma Davidson Consulting została zwycięzcą kategorii najlepszych dużych (powyżej 500 pracowników) miejsc pracy w Europie, a szwedzka Cygni w kategorii najlepszych małych i średnich firm. (Pełna lista najlepszych pracodawców w galerii).

Międzynarodowe firmy, obecne na wielu rynkach w Europie, aby znaleźć się wśród najlepszych europejskich miejsc pracy, muszą spełnić szczególne kryteria: firma musi zatrudniać na całym świecie nie mniej niż tysiąc pracowników, przynajmniej 40 proc. z nich musi pracować w oddziałach poza krajem, w którym firma ma swoją główną siedzibę, a także firma musi znaleźć się na co najmniej trzech krajowych listach najlepszych miejsc pracy.

W tym roku, aż 9 laureatów spośród TOP 25 międzynarodowych miejsc pracy znalazło się na prestiżowej liście przy współudziale swoich oddziałów w Polsce, które zajęły wysoką pozycję na polskiej Liście Najlepszych Miejsc Pracy (więcej na ten temat czytaj tutaj: Najlepsze miejsca pracy w Polsce? Daje je m.in. Ikea, Microsoft i Ochnik).

Dziewięciu wspaniałych to: Microsoft, SAS Institute, EMC Computer Systems, Mars (w Polsce reprezentowany przez Royal Canin), Daimler Financial Services (w Polsce Mercedes-Benz Bank), AbbVie, Hilti, S.C. Johnson i Quintiles.

Polska, a dokładnie firmy z Listy Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2014, mają powody do dumy. W tym roku udało nam się wprowadzić na europejską listę ponad dwa razy więcej firm niż przed rokiem. W zeszłym roku sukcesy polskich firm powiększyły aktywa 4 europejskich liderów, w tym roku aż 9, co stawia nas na równi z tegorocznym dorobkiem Norwegii (9 firm), a także w bezpośrednim sąsiedztwie Finlandii i Austrii (po 10 firm).

Które branże królują?

Na liście 25 najlepszych międzynarodowych miejsc pracy w Europie najwięcej jest firm z sektora IT (6), branży farmaceutycznej (5) oraz firm produkcyjnych (5). W całym zestawieniu 100 najlepszych europejskich miejsc pracy (czyli przy uwzględnieniu dużych oraz małych i średnich firm narodowych), najliczniej reprezentowanym sektorem wciąż pozostaje IT (37 proc.), a w następnej kolejności plasują się: usługi profesjonalne (18 proc.), handel detaliczny (8 proc.), finanse i ubezpieczenia (7 proc.), produkcja (7 proc.), farmacja i biotechnologia (5 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

krytyczny 2014-06-07 10:51:09

Prosze Panstwa GPTW to jest ogromna sciema, przynajmniej w Polsce, w kategoriach ponizej 50 i powyzej 500 pracodawcow, byly odpowiednio 3 i 4 firmy badane za caly rok, takze w zasadzie kazda byla na podium (gdzie wskazanie ile % pracownikow uwaza firme za najlepsze miejsce, nie jest podawane do wiadomosci). jedynie kategoria 50-500 pracownikow ma jakas reprezentacje acz proba ponizej 20 firm to wciaz smiesznie malo.