Oto 10 sposobów na poradzenie sobie ze stresem w pracy

Większości Polakom aktywnym zawodowo w miejscu pracy towarzyszy stres. Co zrobić, by zespół poczuł się lepiej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto 10 sposobów na poradzenie sobie ze stresem w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 lis 2015 12:18


Niekiedy stres staje się swego rodzaju siłą napędową, pobudza do działania a nawet zwiększa kreatywność i pewność siebie. Pracownik, któremu nieustannie towarzyszy napięta atmosfera, zaczyna natomiast odczuwać negatywne skutki. Często korzysta ze zwolnień, nie pracuje efektywnie, zapomina o dokonanych ustaleniach i popełnia znacznie więcej błędów.

Wśród najczęstszych przyczyn stresu w pracy wyróżnia się przede wszystkim stałą presję czasu, charakter wykonywanych zadań (np. przekraczający kompetencje, monotonny) i niewłaściwe relacje interpersonalne. Należy mieć jednak na uwadze, iż są to tylko przykładowe aspekty, które mogą różnić się w zależności od firmy, profilu jej działalności bądź też zajmowanych stanowisk.

Faktem jest, że stres to naturalna reakcja na pojawiające się przeszkody i nie można go całkowicie wyeliminować. Warto jednak zastanowić się nad sposobami, które pomogą redukować jego szkodliwe efekty. Oto 10 kroków, które z pewnością ułatwią szefowi to zadanie.

Komunikuj się

Pobudzaj dyskusję, rozmawiaj, słuchaj co mówią inni oraz zapobiegaj sytuacji, w której pracownicy boją się wyrażać własne zdanie. Dobrym sposobem jest organizowanie okresowych (np. comiesięcznych) spotkań, przeprowadzanie ankiet czy korzystanie z ogólnodostępnej platformy. Pomoże to zidentyfikować ewentualne problemy.

Informuj pracowników

Nowych – o strukturze firmy, strategii, celach, szczegółowo określ zakres obowiązków na danym stanowisku, prawa pracownika i system oceny efektywności.

Obecnych – o planowanych zmianach, decyzjach, możliwościach czy ryzyku zawodowym.

Przyszłych – w jasny sposób formułując ogłoszenia rekrutacyjne oraz dbając o renomę przedsiębiorstwa.

Zapewnij wsparcie

Upewnij się, iż pracownicy wiedzą do kogo zwrócić się w razie napotkania trudności. Zadbaj też o odpowiednie wdrożenie nowych osób. Warto zainwestować w pakiet powitalny, opracowanie “przewodnika” czy wyznaczyć opiekuna, który pomoże zapoznać się z firmą. Pierwsze dni determinują budowanie przywiązania i wpływają na kształtowanie opinii.

Wprowadź elastyczny czas pracy

Pewne sytuacje, często niezależne od pracownika, przekładają się na jego spóźnienia, a nawet absencję w pracy. Elastyczny grafik z pewnością zostanie przez nich doceniony. Ponadto sprawi, iż przedsiębiorstwo nie będzie ponosić dodatkowych kosztów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Prezes 2015-11-13 10:54:37

A my proponujemy wprowadzenie do firm praktyczne - nie teoretyczne rozwiązania na STRES ! Zainteresowani mogą kontaktować się z Fundacją "SeniorPlus" Kraków Nasza wiedza, doświadczenie jest gwarancją skuteczności !