Oto 10 największych firm rodzinnych na świecie

Firmy rodzinne stanowią 19 proc. firm notowanych na liście Fortune Global 500, natomiast w 2005 r. było ich 15 proc. - wynika z analizy McKinsey. Które z nich mają największe przychody?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto 10 największych firm rodzinnych na świecie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 lis 2014 11:20


„The Economist” stworzył ranking 10 największych spółek rodzinnych. Aby znaleźć się na liście, w firmie największym udziałowcem musi być rodzina, która posiada minimum 18 proc. akcji spółki, a także ma prawo wyznaczania prezesa.

Czytaj też: Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? A w Polsce jest ponad milion rodzinnych biznesów

Pierwsze miejsce zdobył amerykański gigant handlu detalicznego Walmart z przychodem uzyskanym w 2013 r. w wysokości 476,3 mld dol. To niemal dwa razy więcej niż Volkswagen Group, która zajęła drugą pozycję (261,7 mld dol.). Jako trzeci na podium znalazł się brytyjsko-szwajcarski koncern Glencore, który zajmuje się wydobyciem i obrotem surowcami mineralnymi.

Czwarte miejsce zdobył Samsung Electronics, który w 2013 r. uzyskał przychód w wysokości 209 mld dol. Zaraz za nim znalazł się Philips 66 - amerykańska firma petrochemiczna zajmująca się rafinacją ropy naftowej, jej transportem, a także dystrybucją paliw.

Na szóstej pozycji uplasowała się firma inwestycyjna Exor (151,1 mld dol.), natomiast na siódmej - Ford, którego przychody w 2013 r. wyniosły 146,9 mld dol. Ósme miejsce przypadło rosyjskiemu przedsiębiorstwu działającym w sektorze naftowym - Lukoilowi (141,4 mld dol.).

Czytaj też: Wyzwania firm rodzinnych? Komunikacja międzypokoleniowa i sukcesja

Na dziewiątej pozycji znalazł się firma z branży medycznej i farmaceutycznej - McKesson (137,6 mld dol.). Listę zamyka tajwański Foxconn, który zajmuje się wytwarzaniem na zamówienie zewnętrznych firm tak znanych urządzeń jak iPhone, Playstation, XBox czy Kindle. Przychody firmy w 2013 r. wyniosły 109,9 mld dol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.