wnp.pl

Optymizm menedżerów w cieniu Ukrainy

0 0
Optymizm menedżerów w cieniu Ukrainy

Sytuacja gospodarcza Polski wróciła do normalności, ale kryzys ukraiński może stanowić istotne zagrożenie dla jej stabilności - wynika z badania Deloitte CFO Survey. Ponad połowa ankietowanych prognozuje wzrost w przedziale 2,6 - 3,5 proc PKB. Ostatnie wydarzenia mogą jednak osłabić ten optymizm.

90 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych (bo tacy właśnie menedżerowie zostali objęci badaniem) ocenia, że w najbliższej przyszłości perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw będą takie same lub lepsze. Istotnie poprawiła się też ocena stabilności gospodarczej. Jest jedno "ale"; badanie przeprowadzano przed ostatnią eskalacją kryzysu na Wschodzie.

Czytaj też: Sytuacja powoli paraliżuje polskie firmy na Ukrainie

- Wyniki badania sugerują, ze rozwój wydarzeń na Ukrainie, nie wpłynął dotychczas na poziom optymizmu polskich dyrektorów. Badanie zakończyliśmy jednak przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines i zaostrzeniem sankcji UE wobec Rosji i jej odwetowych sankcji wobec Polski. Można się zatem spodziewać, że wydarzenia te znajdą odzwierciedlenie w najbliższej edycji badania - stwierdził Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte.

Z badania wynika jednak, że już w trakcie jego przeprowadzania - czyli na przełomie czerwca i lipca sytuacja na Ukrainie była uznawana przez ankietowanych za jeden z głównych czynników ryzyka. Dwie trzecie dyrektorów finansowych polskich firm uznawało, że przedsiębiorstwa powinny stworzyć plany awaryjne związane z negatywnym wpływem kryzysu Ukraińskiego na polską gospodarkę i firmy.

- Teraz zapewne takie plany są wdrażane w życie - stwierdził Krzysztof Pniewski. Obawę przed konfliktem widać również w mniejszym niż w poprzednich badaniach zainteresowaniu rozwijaniem działalności na nowych rynkach. Taki kierunek rozwoju deklaruje 44 proc. badanych, pół roku wcześniej było to 58 proc. - Wiele polskich firm postrzega wschód jako kierunek potencjalnej ekspansji, a obecna sytuacja geopolityczna staje się na tyle poważna, że polskie firmy muszą wziąć pod uwagę znaczne ograniczenie działalności na tamtych rynkach - twierdzi Pniewski.

Czytaj też: Polskim menadżerom brakuje wiele. Czego?

Jakie jeszcze czynniki ryzyka - poza sytuacją geopolityczną prowadzenia działalności widzą polscy dyrektorzy finansowi? Największe obawy budzi pojawienie się presji cenowej - wskazuje na nią 26 proc. ankietowanych, oraz wzrost kosztów działalności 18 proc. To - zdaniem Krzysztofa Pniewskiego - wynika ze wzrostu optymizmu w gospodarce. Wielu dostawców towarów i usług, którzy w ostatnich latach zmniejszali swoje marże, w związku z lepszymi perspektywami gospodarczymi mogą je podnieść. A to oznacza wzrost kosztów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.