Optymizm menedżerów w cieniu Ukrainy

Sytuacja gospodarcza Polski wróciła do normalności, ale kryzys ukraiński może stanowić istotne zagrożenie dla jej stabilności - wynika z badania Deloitte CFO Survey. Ponad połowa ankietowanych prognozuje wzrost w przedziale 2,6 - 3,5 proc PKB. Ostatnie wydarzenia mogą jednak osłabić ten optymizm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Optymizm menedżerów w cieniu Ukrainy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

7 sie 2014 16:31


90 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych (bo tacy właśnie menedżerowie zostali objęci badaniem) ocenia, że w najbliższej przyszłości perspektywy finansowe ich przedsiębiorstw będą takie same lub lepsze. Istotnie poprawiła się też ocena stabilności gospodarczej. Jest jedno "ale"; badanie przeprowadzano przed ostatnią eskalacją kryzysu na Wschodzie.

Czytaj też: Sytuacja powoli paraliżuje polskie firmy na Ukrainie

- Wyniki badania sugerują, ze rozwój wydarzeń na Ukrainie, nie wpłynął dotychczas na poziom optymizmu polskich dyrektorów. Badanie zakończyliśmy jednak przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines i zaostrzeniem sankcji UE wobec Rosji i jej odwetowych sankcji wobec Polski. Można się zatem spodziewać, że wydarzenia te znajdą odzwierciedlenie w najbliższej edycji badania - stwierdził Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte.

Z badania wynika jednak, że już w trakcie jego przeprowadzania - czyli na przełomie czerwca i lipca sytuacja na Ukrainie była uznawana przez ankietowanych za jeden z głównych czynników ryzyka. Dwie trzecie dyrektorów finansowych polskich firm uznawało, że przedsiębiorstwa powinny stworzyć plany awaryjne związane z negatywnym wpływem kryzysu Ukraińskiego na polską gospodarkę i firmy.

- Teraz zapewne takie plany są wdrażane w życie - stwierdził Krzysztof Pniewski. Obawę przed konfliktem widać również w mniejszym niż w poprzednich badaniach zainteresowaniu rozwijaniem działalności na nowych rynkach. Taki kierunek rozwoju deklaruje 44 proc. badanych, pół roku wcześniej było to 58 proc. - Wiele polskich firm postrzega wschód jako kierunek potencjalnej ekspansji, a obecna sytuacja geopolityczna staje się na tyle poważna, że polskie firmy muszą wziąć pod uwagę znaczne ograniczenie działalności na tamtych rynkach - twierdzi Pniewski.

Czytaj też: Polskim menadżerom brakuje wiele. Czego?

Jakie jeszcze czynniki ryzyka - poza sytuacją geopolityczną prowadzenia działalności widzą polscy dyrektorzy finansowi? Największe obawy budzi pojawienie się presji cenowej - wskazuje na nią 26 proc. ankietowanych, oraz wzrost kosztów działalności 18 proc. To - zdaniem Krzysztofa Pniewskiego - wynika ze wzrostu optymizmu w gospodarce. Wielu dostawców towarów i usług, którzy w ostatnich latach zmniejszali swoje marże, w związku z lepszymi perspektywami gospodarczymi mogą je podnieść. A to oznacza wzrost kosztów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.