Opolskie: 1,9 mln zł dotacji dla młodych przedsiębiorców

0 0
Opolskie: 1,9 mln zł dotacji dla młodych przedsiębiorców

Startuje program „Zostaję przedsiębiorcą'', dzięki któremu młodzi ludzie z pięciu powiatów woj. opolskiego będą mogli otrzymać dotacje na założenie firm. Budżet całego projektu to blisko 1,9 mln zł.

Program prowadzi Opolska Izba Gospodarcza wspólnie z Biurem Doradczym Dobry Projekt. Nabór rozpocznie się w połowie maja.Wsparcie przeznaczone będzie dla 60 osób, w tym co najmniej 24 kobiet. Warunkiem koniecznym jest zamieszkiwanie na terenie jednego z pięciu powiatów, które w woj. opolskim są dotknięte najwyższym bezrobociem. To powiaty głubczycki, nyski, brzeski, prudnicki i namysłowski.

„1,888 mln zł to budżet całego programu. Realizujemy go już od 1 kwietnia br., a będzie trwał do 31 grudnia 2014 r." - powiedział PAP prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Henryk Galwas.

Spotkania informacyjne już odbywają się w powiatach biorących udział w programie. Informacje dotarły także do wyższych szkół, gdzie mogą być potencjalni beneficjenci. Kampania promocyjna prowadzona jest także w autobusach oraz w mediach.

Osoby, które zakwalifikują się do programu, będą mogły liczyć na bezpłatne doradztwo i szkolenia z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. Szkolenia będą dotyczyć podstaw prawnych prowadzenia działalności gospodarczej i prawa pracy, rachunkowości i finansów.

Spośród 60 osób, które przejdą szkolenia i przygotują najlepsze biznesplany, zostanie wybranych 30, które otrzymają dotacje na założenie firmy - po 40 tys. zł.

„Przez sześć miesięcy będą otrzymywać także wsparcie pomocowe - 700 zł miesięcznie. Na ZUS, na podatki, na koszty bieżące. Nie będą pozostawieni samym sobie. Trzeba tych ludzi bardzo dobrze odpytać, czy wiedzą czego chcą" - powiedziała PAP Joanna Kasprzak-Dżyberti z Biura Doradczego Dobry Projekt.

Projekt jest skierowany do osób w wieku 15-25 lat, które mają status osoby nieaktywnej zawodowo lub pozostającej bez zatrudnienia, ale nie zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy.

„Czy tak młode osoby są w stanie poprowadzić swój biznes? Na tym polega rola doradców i komisji oceniającej wnioski biorące udział w projekcie. Na co dzień obsługujemy klientów dorosłych i są też tacy, którzy kompletnie nie wiedzą czego chcą. Mogą się zdarzyć 18-latkowie, którzy są przygotowani i mają wizję. Z takimi osobami można pracować" - powiedziała Joanna Kasprzak-Dżybert.

I dodała: „Często są to osoby z rodzin, które od lat prowadzą już rodzinne biznesy i one wyrastają w takiej atmosferze i wiedzą na czym to polega, są przygotowani. Najtrudniej będzie z tymi, którzy mają wizję, a nie mają doświadczenia".

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.