Opole: 95 mln zł dla firm wprowadzających innowacje

• 95 mln zł – nabór na taką pulę pieniędzy dla firm, które chcą wprowadzać innowacje, ogłasza Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
• Pieniądze te można pozyskać na projekty dotyczące m.in. budowy, rozbudowy czy zakupu wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opole: 95 mln zł dla firm wprowadzających innowacje

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 kwi 2016 9:37


Nabór wniosków w ramach działania „Innowacje w przedsiębiorstwach” rusza w poniedziałek i potrwa do 18 kwietnia. Unijne pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem firm, które zechcą pozyskać unijne dofinansowanie z tej puli na zaplecze badawczo-rozwojowe, musi być rozwój ich działalności innowacyjnej.

Jak podała rzecznik marszałka woj. opolskiego Violetta Ruszczewska, dofinansowanie w ramach tego naboru można również otrzymać na finansowanie procesu powstawania innowacji "od pomysłu do rynku" lub jego wybranych elementów, np.: badań naukowych i przemysłowych; prac rozwojowych, w tym na etap prac demonstracyjnych; linii pilotażowych; działań w zakresie tzw. wczesnej walidacji produktów; zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.

- Wnioskodawcy mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie projektów o wartości od 500 tys. zł do 10 mln zł – dodała Ruszczewska.

Czytaj też: Opolskie: Ponad 19 mln euro na pożyczki i dotacje dla bezrobotnych na zakładanie firm

O dotacje mogą ubiegać się firmy, w szczególności mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające siedzibę na terenie woj. opolskiego. Jak zapisano w regulaminie, duże przedsiębiorstwa mogą być wsparte w ramach tego naboru tylko wtedy, gdy zapewnione będzie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane też będą projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono powiedział, że jest to jest pierwszy nabór w tej perspektywie unijnej na innowacje w przedsiębiorstwach w woj. opolskim. Zaznaczył, że w tej unijnej perspektywie finansowej lat 2014-2020 innowacje, których dotyczy nabór, trzeba rozumieć jako projekty badawcze, „czyli powstawanie innowacji od pomysłu do rynku, czy od pomysłu do przemysłu”.

- Chodzi o projekty zawierające nie badania podstawowe, ale badania przemysłowe, prace rozwojowe. Jeżeli ten element wystąpi w projekcie, to wtedy przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje również na wyposażenie takiej części badawczo-rozwojowej. Ale warunek bezwzględny to to, aby były to projekty badawcze – tłumaczył Wrzeciono.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.