Onboarding jest kluczowy: bez niego jedna piąta nowych pracowników odchodzi

0 0
Onboarding jest kluczowy: bez niego jedna piąta nowych pracowników odchodzi

Dla jednych to onboarding, dla drugich szkolenie wprowadzające, proces wdrażania nowych pracowników, a dla trzecich yeti. Bo wciąż wiele firm nie przykuwa do niego uwagi.

- W mniejszych przedsiębiorstwach, w których pracowałam rzeczywiście nikt raczej nie interesował się wdrożeniem mnie do obowiązków służbowych. Pamiętam, jak raz szef poinformował mnie, że mam szybko się uczyć, bo zbliża się sezon urlopowy i będę zastępować koleżanki z działu. Tylko, że nie było od kogo. Każda była zajęta, nie miała chwili dla mnie. Metodą prób i błędów szukałam rozwiązań, niestety nie zawsze skutecznych. Po dwóch miesiącach dałam wypowiedzenie - opowiada o swoich początkach pracy w firmie transportowej Aneta Wojciechowska.

Widoczna jest zależność między wysoką fluktuacją pracowników, a jakością działań włożonych w adaptację pracowników. Większość rezygnacji z pełnienia obowiązków służbowych w pierwszym roku pracy w firmach wynika z nieprzystosowania pracownika do kultury organizacyjnej oraz braku spełnienia oczekiwań wobec nowego stanowiska.

Wynhurst Group podaje, że w ciągu pierwszych 45 dni zatrudnienia występuje 22 proc. rotacja, a 50 proc. osób odchodzi w ciągu początkowych 4 miesięcy. Trend ten dotyczy także menedżerów. Według Corporate Leadearship Council 50 proc. nowo przyjętych kierowników rezygnuje lub jest zwalnianych w okresie pierwszych trzech miesięcy.

- Dobrze skonstruowany program przygotowawczy ma celu wdrożenie nowozatrudnionego pracownika w codzienne funkcjonowanie firmy, zapoznanie go z kulturą organizacyjną, wartościami oraz zasadami panującymi w organizacji. Kluczowe jest to, aby zapoznać ich z celami biznesowymi organizacji oraz sposobami realizacji tych celów. Im szybciej pracownik wdroży się do pracy, tym szybciej zacznie przynosić zyski dla firmy - tłumaczy Marta Tobiasz, starsza konsultantka Antal HR & Admin.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.