Onboarding jest kluczowy: bez niego jedna piąta nowych pracowników odchodzi

Dla jednych to onboarding, dla drugich szkolenie wprowadzające, proces wdrażania nowych pracowników, a dla trzecich yeti. Bo wciąż wiele firm nie przykuwa do niego uwagi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Onboarding jest kluczowy: bez niego jedna piąta nowych pracowników odchodzi

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Rubin

1 kwi 2014 6:16


- W mniejszych przedsiębiorstwach, w których pracowałam rzeczywiście nikt raczej nie interesował się wdrożeniem mnie do obowiązków służbowych. Pamiętam, jak raz szef poinformował mnie, że mam szybko się uczyć, bo zbliża się sezon urlopowy i będę zastępować koleżanki z działu. Tylko, że nie było od kogo. Każda była zajęta, nie miała chwili dla mnie. Metodą prób i błędów szukałam rozwiązań, niestety nie zawsze skutecznych. Po dwóch miesiącach dałam wypowiedzenie - opowiada o swoich początkach pracy w firmie transportowej Aneta Wojciechowska.

Widoczna jest zależność między wysoką fluktuacją pracowników, a jakością działań włożonych w adaptację pracowników. Większość rezygnacji z pełnienia obowiązków służbowych w pierwszym roku pracy w firmach wynika z nieprzystosowania pracownika do kultury organizacyjnej oraz braku spełnienia oczekiwań wobec nowego stanowiska.

Wynhurst Group podaje, że w ciągu pierwszych 45 dni zatrudnienia występuje 22 proc. rotacja, a 50 proc. osób odchodzi w ciągu początkowych 4 miesięcy. Trend ten dotyczy także menedżerów. Według Corporate Leadearship Council 50 proc. nowo przyjętych kierowników rezygnuje lub jest zwalnianych w okresie pierwszych trzech miesięcy.

- Dobrze skonstruowany program przygotowawczy ma celu wdrożenie nowozatrudnionego pracownika w codzienne funkcjonowanie firmy, zapoznanie go z kulturą organizacyjną, wartościami oraz zasadami panującymi w organizacji. Kluczowe jest to, aby zapoznać ich z celami biznesowymi organizacji oraz sposobami realizacji tych celów. Im szybciej pracownik wdroży się do pracy, tym szybciej zacznie przynosić zyski dla firmy - tłumaczy Marta Tobiasz, starsza konsultantka Antal HR & Admin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.