O 17 proc. wzrosły dochody firm informatycznych w Polsce

Przychody firm informatycznych działających w Polsce wzrosły w 2013 roku o 17 proc. i wyniosły 50,5 mld zł - wynika z opublikowanego w czwartek raportu dot. największych firm sektora teleinformatycznego Computerworld TOP 200.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

O 17 proc. wzrosły dochody firm informatycznych w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2014 20:09


Raport przygotowano na podstawie ankiety wśród firm, których przychody ze sprzedaży produktów i usług teleinformatycznych wynoszą minimum 1 mln zł rocznie. W tegorocznym zestawieniu takich firm jest 302 (w 2012 było 271). Ich łączne przychody sięgnęły 50,5 mld zł i były wyższe o 17 proc. w porównaniu do ubiegłorocznego raportu (43,6 mld zł). Dwie firmy (ABC Data z przychodem 4,47 mld. zł i Action - 4,38 mld zł) przekroczyły granicę 4 mld zł przychodów rocznie.

Największym rynkiem zbytu dla dostawców IT w naszym kraju pozostaje administracja publiczna. Sprzedaż do tego sektora usług i produktów teleinformatycznych wyniosła w 2013 roku 2,58 mld zł, a w 2012 roku 2 mld zł.

Drugim w kolejności największym sektorem odbiorców IT była telekomunikacja, do której firmy z branży IT sprzedały rozwiązania za 2,58 mld zł. Kolejni najwięksi odbiorcy rozwiązań teleinformatycznych to małe i średnie przedsiębiorstwa - 2,55 mld zł, sektor bankowy 2,27 mld zł i sektor handlu - 2,20 mld zł.

W ramach ankiety przedstawiciele firm teleinformatycznych proszeni byli o ocenę sytuacji rynkowej oraz perspektywy dalszego rozwoju branży w Polsce. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło wyzwań, jakie stawia przed branżą IT rozwój mobilności (21 proc. odpowiedzi) a także chmury obliczeniowej (20 proc.) Rosnąca liczba zagrożeń wymusza zainteresowanie się rozwianiami z dziedziny bezpieczeństwa i dlatego 14 proc. badanych uznało, że ten aspekt prowadzenia biznesu będzie miał coraz większe znaczenie. Ważnym wyzwaniem w ocenie przedsiębiorców będzie także wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w zbieranych przez firmy w coraz większej ilości danych, tzw. Big data.

42 proc. badanych przedsiębiorców wskazało, że w najbliższym roku tempo wzrostu branży IT w naszym kraju utrzyma się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, a 55 proc. - że będzie wyższe. 76 proc. badanych spodziewa się poprawy koniunktury w 2015 roku; 17 proc. prognozuje, że sytuacja ich firm się nie zmieni.

Raport opracowała International Data Group (IDG) - międzynarodowa firma zajmująca się publikacjami i badaniami poświęconymi rynkowi nowych technologii. W Polsce IDG wydaje m.in. tygodni Computerworld poświęcony zagadnieniom polskiego rynku informatycznego. Patronat nad raportem Computerworld TOP 200 objęło Ministerstwo Gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.