Nowoczesna: Spółkom skarbu państwa potrzebna jest profesjonalizacja kadr

0 0
Nowoczesna: Spółkom skarbu państwa potrzebna jest profesjonalizacja kadr
- Jakość osób, które zarządzają spółkami skarbu państwa jest niezwykle istotna - powiedział członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej. (Fot. PTWP)

• Kierownicze stanowiska w spółkach skarbu państwa są obecnie obsadzane osobami, których kompetencje pozostawiają wiele do życzenia - uważają posłowie Nowoczesnej.
• Zapowiedzieli przygotowanie raportu pokazującego negatywne konsekwencje obecnej polityki kadrowej w tych spółkach.
• We władzach spółek skarbu państwa muszą się znaleźć profesjonalni menedżerowie, profesjonalni członkowie rad nadzorczych - podkreślił poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.

- Kadra menedżerska w spółkach skarbu państwa jest dobierana zgodnie z kryteriami merytorycznym - odpowiada PiS.

W czwartek (3 marca) w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje eksperckie dotyczące efektywnego zarządzania w spółkach skarbu państwa. Poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas podczas konferencji prasowej podsumowującej czwartkowe (3 marca) konsultacje poinformował, że ich głównym przesłaniem jest to, by państwa w gospodarce było z roku na rok mniej.

Zaznaczył jednocześnie, że pozostaną oczywiście takie sektory, w których będzie to trwało dłużej. - Tutaj ważne jest, abyśmy jasno określili strategię, cele i obszary, w których państwo musi pozostać - mówił poseł Nowoczesnej.

Dodał, że istotnym elementem, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa jest profesjonalizacja. - We władzach spółek skarbu państwa muszą się znaleźć profesjonalni menedżerowie, profesjonalni członkowie rad nadzorczych - podkreślił.

- Musimy zacząć od profesjonalizacji rad nadzorczych, bo one są kluczem. Przez ostatnie 8 lat wyłaniano te rady w drodze konkursów, ale te konkursy były całkowitą fikcją. Dziś mamy do czynienia z inną formułą - dodał.

Zbigniew Gryglas w 5. rzędzie po prawej (Fot. Zbigniew Gryglas /Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0 pl)
Zbigniew Gryglas w 5. rzędzie po prawej (Fot. Zbigniew Gryglas /Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

Zaznaczył także, że obecnie do rad nadzorczych państwowych spółek powoływani są byli lub obecni posłowie. - Ta formuła też oczywiście jest niewłaściwa. Musimy szukać więc innego rozwiązania i tym rozwiązaniem jest przede wszystkim profesjonalizacja kadr - wskazał poseł Nowoczesnej.

Wtórował mu członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej, który zwracał uwagę, że udział spółek skarbu państwa w polskiej gospodarce jest bardzo duży. - Według danych OECD jest to 20 proc. PKB. Mamy więc spory udział własności państwowej w naszej gospodarce - zwracał uwagę, dodając, że połowa walorów notowanych na warszawskim parkiecie to akcje spółek skarbu państwa.

Tymczasem - jak wskazywał - obecnie w państwowych spółkach widoczne są dwa negatywne kierunki. Jego zdaniem to - po pierwsze - "strategiczna próżnia", czyli brak jasnej i przejrzystej strategii działania, co zdaniem Rabieja może doprowadzić do spadku wyceny tych spółek na giełdzie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.