Nowi pracownicy mają 90 dni, aby dowieść swojej wartości

0 0
Nowi pracownicy mają 90 dni, aby dowieść swojej wartości
Pierwsze dni w nowej firmie są kluczowe. (Fot.: Pixabay)

Według ankiety przeprowadzonej przez firmę HR-ową Robert Half Finance & Accounting 54 proc. dyrektorów finansowych uważa, że nowo zatrudniony pracownik ma tylko trzy miesiące na udowodnienie swojej wartości. Kolejne 9 proc. sądzi, że powinien wystarczyć im miesiąc.

– Dobre pierwsze wrażenie działa jeszcze przed rozpoczęciem pracy – uważa Paul McDonald, dyrektor wykonawczy w Robert Half. – Podczas rozmów kwalifikacyjnych kandydaci powinni dowiedzieć się, czego będzie się od nich oczekiwać przez pierwsze 90 dni pracy. Dzięki temu – jako nowi pracownicy – będą mogli się lepiej zaprezentować. Nie trzeba wiedzieć wszystkiego, ale menedżerowie będą oczekiwać wyników w krótkim czasie – wyjaśnia.

Jego zdaniem warto szybko poznać wiele osób w organizacji. Zrozumienie ich ról i priorytetów pozwoli natychmiast zacząć tworzenie wartości dodanej.

„Jak dużo czasu dasz nowemu pracownikowi na udowodnienie swojej wartości w nowej roli?”
„Jak dużo czasu dasz nowemu pracownikowi na udowodnienie swojej wartości w nowej roli?”

– Żeby zapewnić sobie dobry start, trzeba pojawić się w pracy wcześnie. To da czas ułożenie sobie dnia i sprawdzenie kalendarza. Nie warto za to być osobą, która wie wszystko. Zamiast chwalić metody działające w poprzedniej pracy, lepiej przynajmniej zapoznać się z nowymi – radzą eksperci z Robert Half.

Zaznaczają też, że zawsze pomocne jest proszenie o pomoc, dziękowanie za nią i nieizolowanie się od nowych kolegów.

Jednym ze sposobów wprowadzenia nowego pracownika do firmy jest tak zwany induction day. To pierwszy dzień w pracy. Nowozatrudniony poznaje wtedy szefa, a także opiekuna, który będzie mu na początku pomagał. Jest to tak zwany buddy, którego zadaniem podczas pierwszego dnia pracy jest oprowadzenie nowego współpracownika po firmie, przedstawienie innych zatrudnionych, opowiedzenie o sposobie działania przedsiębiorstwa oraz udzielanie wskazówek.

Oprócz induction day stosuje się również programy onboardingowe. Są one zdecydowanie dłuższe i mają nieco inny charakter. Ich głównym celem jest wprowadzenie pracownika w zakres jego obowiązków.

– Programy onboardingowe są konieczne w dzisiejszych czasach. Aby mieć dobrego pracownika, nie wystarczy tylko zatrudnić dobrego specjalistę. Ważne jest, aby od samego początku pracobiorca wchodził w firmę i sprawnie wdrożył się w swoje obowiązki – mówi Małgorzata Małecka, prezes MM Consulting Group.

*Badanie zostało przeprowadzone na podstawie rozmów telefonicznych z 2200 dyrektorami finansowymi losowo wybranych amerykańskich firm.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.