Nowa era polskich firm rodzinnych. Igreki łapią za stery

0 0
Nowa era polskich firm rodzinnych. Igreki łapią za stery

- Przychodząc do firmy miałam 25 lat – wszyscy pracownicy byli starsi ode mnie, z większym doświadczeniem i wiedzą o rynku. Znalezienie swojego miejsca i budowanie autorytetu było jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęłam – twierdzi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor marki Mikomax Smart Office.

Historia najstarszej firmy rodzinnej na świecie ma sięgać już VIII w., a dokładniej roku 718, kiedy w Japonii powstał hotel Hoshi zarządzany przez tę samą rodzinę już od 46 pokoleń. W Europie rodzinne przedsiębiorstwo rekordzista jest o 300 lat młodsze i jest nim położona we francuskiej Dolinie Loary winnica Château de Goulaine, założona w roku 1000.

Rodzinne biznesy do dziś pozostają jednym z fundamentów wielu światowych gospodarek. Tylko w Stanach Zjednoczonych tworzą prawie 80 proc. nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa zarządzane rodzinnie stanowią ponad 1/3 firm wymienionej na liście Fortune 500.

Czytaj też: KPMG: Koszty pracy zmartwieniem polskich firm rodzinnych

Czy istnieje wspólny mianownik, który wyróżnia tego typu organizacje wśród innych? PwC przeprowadziło badanie wśród 2000 przedsiębiorstw rodzinnych na całym świecie. Były to firmy różnej wielkości i z rożnych sektorów gospodarki. Dowiedziono, że tym, co wyróżnia familijne biznesy w oczach respondentów są m.in. myślenie długoterminowe, większa przedsiębiorczość czy szybsze i bardziej elastyczne podejmowanie decyzji.

Ten ostatni czynnik ma duże znaczenie dla Zuzanny Mikołajczyk, dyrektor marki Mikomax Smart Office, rodzinnej firmy specjalizującej się w optymalizacji przestrzeni biurowych.

- Na początku nie planowałam pracy w firmie rodzinnej. Studiowałam i mieszkałam w Warszawie i byłam przekonana, że tam zostanę i będę budować swoją karierę np. w dużej korporacji. Okazało się jednak, że nie realizuję się w pełni w takim środowisku pracy – lubię mieć wpływ na to, co się wokół mnie dzieje, a w tak dużych i ustrukturyzowanych organizacjach nie zawsze można mieć bezpośrednie przełożenie na decyzje strategiczne i to, w którym kierunku firma zmierza – opowiada Zuzanna Mikołajczyk.

Czytaj też: Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? A w Polsce jest ponad milion rodzinnych biznesów

Firmy rodzinne po polsku

Ze względu na przemiany ustrojowe historia polskich firm rodzinnych wygląda inaczej niż tych powstałych za granicą. Wiele takich przedsiębiorstw powstawało w Polsce  na przełomie lat 80. i 90.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.