Niskie płace, rutyna, brak perspektyw. Na to cierpią Polacy w pracy?

Aż 70 proc. Polaków uważa, że ich zarobki są za niskie, a blisko połowa badanych sądzi, że ma ograniczone możliwości awansu w obecnej pracy – wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niskie płace, rutyna, brak perspektyw. Na to cierpią Polacy w pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 maj 2016 16:17


Jak pokazują wyniki badania Pracuj.pl, aż 70 proc. Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie jest za niskie. Na wysokość pensji narzekają częściej kobiety (74 proc.) niż mężczyźni (67 proc.). Ponadto blisko połowa ankietowanych (49 proc.) uważa, że ma ograniczone możliwości awansu. Więcej kobiet (54 proc.) niż mężczyzn (45 proc.) nie dostrzega szans na poprawę sytuacji.

Większość Polaków uważa, że zarabia za mało. Większość Polaków uważa, że zarabia za mało.

– Bardzo często zdarza się, że pracownicy nie mają orientacji w obszarze wynagrodzeń na analogicznych stanowiskach w innych firmach. Przez to trudniej jest im negocjować podwyżkę z przełożonym lub próbować zwiększyć pensję dzięki zmianie pracodawcy – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w grupie Pracuj.

Rozwój tak... ale jak?

Według badania Pracuj.pl, 39 proc. Polaków chce się rozwijać zawodowo, ale uważa, że w obecnej pracy ma ograniczone perspektywy rozwoju. Jednocześnie, 35 proc. badanych ma poczucie, że stoi w miejscu.

Polacy chcą się rozwijać, ale twierdzą, że nie mają perspektyw w swoim miejscu pracy ku temu. Polacy chcą się rozwijać, ale twierdzą, że nie mają perspektyw w swoim miejscu pracy ku temu.

- Bardzo często to w nas samych jest wewnętrzny opór przed zmianą, która mogłyby wpłynąć na poprawę naszej sytuacji zawodowej. Nie warto czekać, aż rzeczywistość sama się odmieni. Aby nasza pozycja na rynku pracy była lepsza, musimy systematycznie się rozwijać i zdobywać pożądane przez pracodawców kompetencje i umiejętności - przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager w grupie Pracuj.

Polacy wypaleni zawodowo

Prawie co czwartemu badanemu (24 proc.) w codziennej pracy dokucza rutyna. Natomiast już co piątego Polaka dotyka wypalenie zawodowe.

Czytaj też: Wypalenie zawodowe dotyka wielu menedżerów. Najlepszym lekarstwem jest zmiana profesji

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.