Niezadowolony jak polski pracownik. Pytanie z czego?

Blisko 60% pracowników w Polsce jest niezadowolonych z poziomu swoich zarobków, równocześnie ok. 40% pracowników uważa, że ich motywacja do pracy spada. 7 na 10 osób osób jest zdania, że oferowane świadczenia pozapłacowe są ważne przy wyborze pracodawcy i osłabiają chęć zmiany firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niezadowolony jak polski pracownik. Pytanie z czego?

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

6 paź 2015 19:52


To wyniki najnowszego badania „Barometr Pracownika 2015”, przeprowadzonego przez firmę IPSOS na zlecenie Edenred.

Witam, szukam pracy

Szefowie firm podejmują różne próby podniesienia satysfakcji swoich podwładnych. Niestety z mizernym skutkiem.

Zaledwie 22% badanych potwierdziło, że często są szczęśliwi w swojej pracy. Szczęście od czasu do czasu odczuwa 60% badanych, a aż 13% nie zaznaje takiego stanu, co stanowi spadek o prawie 20 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku. Kiepskie samopoczucie w pracy przekłada się na chęć jej zmiany.

Aż 41% badanych w naszym kraju twierdzi, że często myśli o zmianie miejsca zatrudnienia i rozważa propozycje, które w tym zakresie otrzymuje. 7% badanych planuje odejście i aktywnie szuka nowego zajęcia. To daje w sumie wynik aż 48%. Ta tendencja jest niezależna od stanowiska (37% managerów często rozważa zmianę pracy, a wśród pozostałych pracowników ten odsetek stanowi 43%). Większych rozbieżności trudno się też doszukiwać w sektorze prywatnym i publicznym – w pierwszym tendencję rotacji deklaruje 43% osób, a w drugim – 35%.

Co ważne, prawie 50% badanych deklaruje, że bez kłopotu znajdzie nowe zajęcie na podobnym stanowisku. Te wyniki mogą zastanawiać, jeśli zderzymy je z odpowiedziami dotyczącymi oceny przyszłości pracy w danym przedsiębiorstwie. Zaczynając od spojrzenia globalnego: tylko 26% badanych wierzy w sukces ekonomiczny naszego kraju. Ale już 53% jest spokojna o przyszłość swojej firmy na rynku, a 50% deklaruje, że nie widzi zagrożeń o swoją przyszłość u obecnego pracodawcy.

Szefie: mamy problem

Co zatem jest przyczyną podjęcia decyzji o zmianie miejsca pracy? Wbrew pozorom nie jest to stres. Ten bowiem plasuje się nieco ponad połowę na 10-stopniowej skali, bo na 6,4 punktu.

W Polsce jednym z głównych powodów rotacji pracowników jest poziom wynagrodzenia. Niezadowolenie z wysokości otrzymywanej pensji deklaruje aż 58% badanych. To daje nam najgorszy wynik w tym zakresie we wszystkich 14 krajach, które brały udział w badaniu.

Pracownicy zatrudnieni w innych krajach mają problem po pierwsze z czasem spędzonym w pracy (największe niezadowolenie w tym obszarze deklarują Szwedzi – 41% i Niemcy – 39%, Polacy ten punkt oceniają na 24%), po drugie z utrzymaniem pracy (największe obawy mają tu Holendrzy i Włosi – 47%, potem są Hiszpanie – 44%; w Polsce na ten problem zwraca uwagę 18% badanych).

CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.