Niemcy potrzebują pracowników, muszą sięgnąć po imigrantów

Niemcy maja zapotrzebowanie na milion sześćset tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Taką ocenę przedstawiła Niemiecka Izba Przemysłu i Usług (DIHK).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemcy potrzebują pracowników, muszą sięgnąć po imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

14 mar 2018 12:25


  • Niemcy cierpią na niedobór wyspecjalizowanych i wykwalifikowanych ludzi.
  • Aby sprostać temu wyzwaniu, które może zahamować rozwój pędzącej niemieckiej gospodarki, DIHK wypracowała propozycje dla polityków.
  • Izba proponuje poszerzyć katalog umiejętności, które ułatwiają uzyskanie w Niemczech pozwolenia na pobyt i pracę.

 Boom gospodarczy, który jest udziałem Republiki Federalnej Niemiec (RFN) zaczyna tworzyć problemy. Brakuje Niemcom wyszkolonych pracowników. Jak oceniła w połowie marca Niemiecka Izba Przemysłu i Usług (DIHK) milion sześćset tysięcy wakatów, które obecnie są obserwowane w niemieckiej gospodarce, wymagają szybkiego uzupełnienia. Jeśli to się nie uda, rozwój gospodarki naszego sąsiada może zahamować.

- Co sekundę jedna z 24 tysięcy niemieckich firm ma problem z pozyskaniem pracowników - pisał zaodrzański Handelsblatt w środę (14 marca). Jak przekonuje niemieckie wydawnictwo są i firmy, które po prostu się poddały. Efekt? Ich wydajność nie jest na optymalnym poziomie.

Czytaj też: Niemiecki sąd nakazał przywrócić do pracy radykalnego islamistę

Sprawa jest poważna, bo nie chodzi o pracowników fizycznych, a o wyspecjalizowanych, wykwalifikowanych ekspertów. Brakuje zwłaszcza inżynierów budowlanych, pracowników transportu (w tym kolejowego), opieki do dzieci, nauczycieli i edukatorów.

Jak sugeruje niemiecka gazeta rozwiązaniem może być migracja. Tylko w tym temacie pojawia się nowy niemiecki rząd i trwające, konkludowane rozmowy koalicyjne.

- Izba Przemysłu i Usług sugeruje władzom kontrolowaną migrację - pisał niemiecki periodyk. To propozycja dedykowana Angeli Merkel i rodzącej się koalicji socjaldemokratów i chadeków. Izba proponuje regulacje ustawowe, które poszerzą zakres kwalifikacji upoważniających do przyjazdu do Niemiec. Chce także, by w nowych regulacjach pojawiły się na przykład: usługi kateringowe, czy przygotowanie logistyczne.

Czytaj też: Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy

W 2017 r. do Niemiec przybyło 1,7 miliona ludzi z nieniemieckim paszportem. To dane Federalnego Biura Statystycznego w Berlinie.

Problemem jest jednak wykształcenie przybywających. Nie zawsze są oni tak sprofilowani edukacyjnie, by wypełnić gospodarcze potrzeby niemieckich firm, co obrazuje przytoczony i zaobserwowany przez DIHK problem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mean 2018-03-14 14:08:20

Jak w Niemczech nie ma normalnej pracy a jak się już znajdzie to za śmieszne pieniądze i w złych warunkach. Na dodatek w Niemczech przyjmują już tylko przez biura pośrednictwa pracy które w żaden sposób nie są kontrolowane przez państwo. Robią z ludzi co tylko chcą oszukują na pieniądze. Na dodatek w wielu firmach nie są przestrzegane są zasady BHP, nie raz pracowałem e szkodliwych warunkach bez rękawiczek czy też maski, okularów . Musiałem sam kupować bo i tak jak pracowałem tam 2 lata to nie było żadnej kontroli. Robią sobie co chcą nie to co w Polsce.