Niedopasowanie kompetencyjne to trudne wyzwanie dla HR-owców

0 0
Niedopasowanie kompetencyjne to trudne wyzwanie dla HR-owców

HR-owcy muszą przeanalizować swoją strategię i zastanowić się nad problemem niedopasowania kompetencyjnego. W przeciwnym razie ucierpi na tym wydajność pracowników i zyski firmy. Jak mogą temu przeciwdziałać?

Z badania Work Monitor, przeprowadzonego na grupie 400 pracowników, wynika, że 42 proc. polskich pracowników dostrzega swoje niedopasowanie do aktualnie zajmowanego stanowiska.

O ile na niż demograficzny nikt nie ma większego wpływu, o tyle z niedopasowaniem kompetencyjnym można walczyć. Da się je zmniejszyć, wykorzystując narzędzia informatyczne.  Nie są one cudownym środkiem, ale mogą w dużym stopniu zobiektywizować, ułatwić realizację i zwiększyć efektywność procesów HR.

Czytaj też: Niekompetencja nie jest problemem tylko młodych menedżerów

Dzięki nim określenie wydajności zespołu, identyfikacja potencjału tkwiącego w pracownikach, dopasowanie ich do stanowisk, a w konsekwencji spełnienie ich aspiracji i potrzeb jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze.

– Dzisiaj maszyny w fabrykach mogą pracować na 100 proc. swoich możliwości dzięki gruntownej informatyzacji, jaka dokonała się w produkcji, finansach, logistyce i w magazynowaniu. Człowiek jednak wciąż wykorzystuje swój potencjał i umiejętności w niewielkim stopniu. Niedopasowanie stanowisk do kwalifikacji jest na tyle poważnym problemem, że nawet niewielka poprawa tego parametru realnie przełożyłaby się na wydajność – tłumaczy Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR w BPSC i wieloletni praktyk HR.

Jej zdaniem wystarczy czasem zmienić formułę rocznych rozmów rozwojowych lub zapytać  pracownika wprost: „co jest ci potrzebne, co wykorzystujesz do efektywnego wykonywania zadań?” I przy okazji zweryfikować wymagania kwalifikacyjne dla stanowisk.

– Wyniki takiej szczerej rozmowy mogą być zaskakujące – uważa Anna Węgrzyn.

Zidentyfikować słabe ogniwo

Według Anny Węgrzyn jeśli przedsiębiorstwa nie przeanalizują swojej polityki HR i nie wyciągną wniosków z badania, staną prędzej czy później przed poważnym problemem związanym z niską wydajnością pracy. Ale nie tylko.

Niedopasowanie może też powodować niepotrzebne koszty związane ze szkoleniami (będą one niewłaściwie dobrane i w konsekwencji mało skuteczne) i rekrutacją, bo osoby niedopasowane prędzej czy później będą myślały o zmianie firmy.

Jeszcze większym problemem może być niedostosowanie kompetencyjne na stanowiskach menedżerskich.

– Uczelnie nie przygotowują absolwentów do stanowisk menedżerskich. Role te przejmują na siebie pracodawcy już podczas rekrutacji, a następnie w czasie oceny kompetencji menedżerskich i tworzeniu programów rozwoju. Błędny dobór pracowników na te stanowiska może przełożyć się na słabe wyniki całego zespołu. W naszym środowisku HR mówi się, że pracownik wybiera daną firmę, a odchodzi z powodu przełożonego – podsumowuje Anna Węgrzyn.

Więcej na temat badań tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.