Nie ma kryzysu. Jest nowa era...

Mamy kryzys, na rynku jest ciężko, czy nie mamy i jest łatwo? Znani HR-owcy nie są zgodni...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie ma kryzysu. Jest nowa era...

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

20 lut 2013 16:32


Czego potrzeba, by przejść spokojnie przez kryzys? - Jestem zwolenniczką HR-u lokalnego - zaznacza Wiśniewska. - A lokalnie bywa różnie. Niektóre branże mocno się rozwijają, a niektóre wyhamowują - przyznaje.

Uważa, że cała sztuka tkwi w umiejętnym dopasowaniu planu pracy na następne lata. Największym zadaniem jest zdefiniowanie potrzeb. - Są stanowiska, na które jest permanentny niedobór kandydatów, a są takie gdzie jest ich przerost - zauważa.

Jakich więc kandydatów będzie potrzebował rynek po kryzysie? - Takich, którzy potrafią szybko zmieniać zawody, wielofunkcyjnych, świadomych swoich umiejętności - wymienia prezes PSM.

Natomiast Jacek Santorski ma inne zdanie na ten temat. - Nie ma żadnego kryzysu, jest nowa era. Po prostu był etap niezrównoważonych wzrostów - stawia śmiałą tezę. - Za kilka lat będą potrzebne takie same kompetencje jak obecnie.

Psycholog zwraca uwagę, że połowa jego klientów ma dział HR, połowa nie. - Czy tam nie ma troski o zarządzanie ludźmi - pyta i tłumaczy, gdzie nie ma go stricte - tam tak naprawdę jest uwewnętrzniona rola HR. Wreszcie, tam występuje dobry lider.

Będzie potrzeba więcej jakości, a mniej kosztów - prognozuje przyszłość branży Santorski.

- HR był do tej pory niedoinwestowany. Mało jest więc do cięcia - ripostowała Joanna Malinowska - Parzydło. - W pierwszej kolejności trzeba wydobyć potencjał z naszych ludzi i dobrze go zainwestować. Świat HR - u to jedyne grono, które może pomagać ludziom nazywać ich potencjał.

Z kolei według Renaty Wiśniewskiej świat tradycyjnego HR kończy się.  - Powinniśmy zadać sobie pytanie, za co firma płaciłaby nam, gdybyśmy nie robili tego, co tradycyjnie, bo powiodłaby się edukacja managerów i automatyzacja procesów - zauważyła i wyjaśniła, że znalazłaby sobie nowe zajęcie w swojej firmie.

Jaki HR jest więc potrzebny na dzisiaj z perspektywą na jutro?

Malinowska - Parzydło uważa, że HR-owcy powinni być zapalnikami innowacji. - Musimy przetransportować techniki do nowoczesnej kadry - powiedziała.

- Mocna strona HR powinno być mocne kształtowanie kultury pracy - dodała dyrektor personalny Onetu. - A innowacja jest koniecznością. HR ma inspirować do myślenia.

Artykuł powstał po konferencji pt. Wyzwania HR. Odbyła się ona w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.