Nie ma kryzysu. Jest nowa era...

0 0
Nie ma kryzysu. Jest nowa era...

Mamy kryzys, na rynku jest ciężko, czy nie mamy i jest łatwo? Znani HR-owcy nie są zgodni...

Czego potrzeba, by przejść spokojnie przez kryzys? - Jestem zwolenniczką HR-u lokalnego - zaznacza Wiśniewska. - A lokalnie bywa różnie. Niektóre branże mocno się rozwijają, a niektóre wyhamowują - przyznaje.

Uważa, że cała sztuka tkwi w umiejętnym dopasowaniu planu pracy na następne lata. Największym zadaniem jest zdefiniowanie potrzeb. - Są stanowiska, na które jest permanentny niedobór kandydatów, a są takie gdzie jest ich przerost - zauważa.

Jakich więc kandydatów będzie potrzebował rynek po kryzysie? - Takich, którzy potrafią szybko zmieniać zawody, wielofunkcyjnych, świadomych swoich umiejętności - wymienia prezes PSM.

Natomiast Jacek Santorski ma inne zdanie na ten temat. - Nie ma żadnego kryzysu, jest nowa era. Po prostu był etap niezrównoważonych wzrostów - stawia śmiałą tezę. - Za kilka lat będą potrzebne takie same kompetencje jak obecnie.

Psycholog zwraca uwagę, że połowa jego klientów ma dział HR, połowa nie. - Czy tam nie ma troski o zarządzanie ludźmi - pyta i tłumaczy, gdzie nie ma go stricte - tam tak naprawdę jest uwewnętrzniona rola HR. Wreszcie, tam występuje dobry lider.

Będzie potrzeba więcej jakości, a mniej kosztów - prognozuje przyszłość branży Santorski.

- HR był do tej pory niedoinwestowany. Mało jest więc do cięcia - ripostowała Joanna Malinowska - Parzydło. - W pierwszej kolejności trzeba wydobyć potencjał z naszych ludzi i dobrze go zainwestować. Świat HR - u to jedyne grono, które może pomagać ludziom nazywać ich potencjał.

Z kolei według Renaty Wiśniewskiej świat tradycyjnego HR kończy się.  - Powinniśmy zadać sobie pytanie, za co firma płaciłaby nam, gdybyśmy nie robili tego, co tradycyjnie, bo powiodłaby się edukacja managerów i automatyzacja procesów - zauważyła i wyjaśniła, że znalazłaby sobie nowe zajęcie w swojej firmie.

Jaki HR jest więc potrzebny na dzisiaj z perspektywą na jutro?

Malinowska - Parzydło uważa, że HR-owcy powinni być zapalnikami innowacji. - Musimy przetransportować techniki do nowoczesnej kadry - powiedziała.

- Mocna strona HR powinno być mocne kształtowanie kultury pracy - dodała dyrektor personalny Onetu. - A innowacja jest koniecznością. HR ma inspirować do myślenia.

Artykuł powstał po konferencji pt. Wyzwania HR. Odbyła się ona w Warszawie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.