Nie każdy szef jest dobrym przywódcą i liderem

- Wiele stanowisk zarządczych obejmowanych jest przez menedżerów o niewystarczających kompetencjach do przewodzenia innym - twierdzi Tomasz Misiak, prezydent Rady Nadzorczej Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie każdy szef jest dobrym przywódcą i liderem

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 sty 2014 13:52


Największa odpowiedzialność za funkcjonowanie organizacji spoczywa na osobach pełniących funkcje menedżerów, kierowników czy dyrektorów. Od umiejętności przywódczych i dostosowania się do zmian przez te osoby zależy sukces bądź porażka przedsiębiorstwa. Uświadomienie sobie, jak dużą odpowiedzialnością jest zarządzanie innymi, to pierwszy krok do sukcesu.

- Jeśli stanowiska zarządcze są obejmowane przez menedżerów o niewystarczających kompetencjach, może to prowadzić do frustracji wśród pracowników, a w skrajnych przypadkach do nadużyć. Warto mieć tego świadomość podczas rekrutacji kadry zarządzającej. Kluczem do obsadzania stanowisk tego typu powinny być nie tylko odpowiednie kompetencje, ale także właściwe cechy osobowości - mówi Tomasz Misiak.

Jak zatem należy działać, aby zdać egzamin z przywództwa?

Bądź wizjonerem

Transformacja zachodząca w firmie to zwykle czas chaosu. Przedsiębiorstwa na nowo definiują wówczas swoje cele, za których realizację odpowiedzialni są jego liderzy. Często konieczne jest motywowanie podwładnych do robienia rzeczy, które dotąd nie należały do ich obowiązków. Dobry szef powinien posiadać umiejętność tworzenia wizji, a następnie zarażania nią podwładnych.

Wspieraj pracowników

Praca szefa polega na służeniu swoim podwładnym i wspieraniu ich w codziennych zadaniach. Częste zmiany i nadmiar obowiązków powodują, że szefowie poświęcają zbyt mało uwagi na wyznaczanie kierunków, angażowanie, motywowanie, wyzwalanie potencjału czy nagradzanie pracowników. Czas spędzony z podwładnymi warto traktować jak inwestycję, bo sukces lidera zależy głównie od pracy podległych mu ludzi.

Dbaj o swój rozwój

Skutecznego zarządzania ludźmi można się nauczyć. Dobry szef powinien być dla swoich pracowników mentorem i ekspertem. To do niego podwładni w pierwszej kolejności zwrócą się po opinię w sytuacji podbramkowej. Umiejętność bycia dobrym szefem to efekt doświadczeń (sukcesów i porażek), motywacji oraz chęci własnego rozwoju. Dlatego śledź trendy rynkowe, żeby być na bieżąco. Inwestuj w siebie i nie przestawaj się uczyć.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.