Nawet o zwalnianego pracownika warto zadbać

0 0
Nawet o zwalnianego pracownika warto zadbać
Outplacement pozwala zachować dobry wizerunek firmy oraz uniknąć ewentualnych procesów. (Fot.: Fotolia)

Pracodawcy, który zwalnia osoby zatrudnione w firmie, outplacement pomaga zachować dobry wizerunek, a pracownikowi – rozpocząć nowy etap kariery.

Outplacement to wspieranie odchodzących pracowników. Otrzymują oni pomoc w postaci szkoleń, pozwalających lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

– Decyzja o zwolnieniu może dotyczyć każdego pracownika, nawet uznanego za najlepszego w swojej dziedzinie, co z oczywistych powodów bywa niezrozumiałe zarówno dla tej osoby, jak i dla pozostałych członków zespołu – komentuje Hanna Więcewicz, kierownik ds. zmian w karierze w ManpowerGroup.

Według niej zaoferowanie zwalnianym dobrego programu outplacementowego jest skutecznym sposobem na złagodzenie tego stanu rzeczy.

– Często przekłada się to też na zaangażowanie odchodzącej osoby w pracę, do ostatniego dnia jej wykonywania. Ma to pozytywny wpływ na pracę całego zespołu, atmosferę i dalsze funkcjonowanie organizacji – dodaje.

– Outplacement to okazja, aby wraz z ekspertami przeanalizować własną ścieżkę kariery, poznać swoje mocne strony i porozmawiać o dalszych krokach zawodowych. Warto również opracować wówczas profesjonalne dokumenty aplikacyjne i przećwiczyć prowadzenie rozmów z rekruterami – twierdzi Agnieszka Piątkowska, headhunter, partner w firmie Big Fish.

Wsparcie może być skierowane do pojedynczych osób lub całych grup. Dla pracowników pozostających w firmie to pozytywny sygnał, że pracodawca dba o zatrudnionych i nie zostawia ich w trudnej sytuacji samych. Zespół nie czuje więc strachu przed zwolnieniami, który wpływałby negatywnie na efektywność pracy.

Czytaj też: Outplacement opłaca się nie tylko podczas restrukturyzacji

Jak zauważa ekspertka, outplacement jest korzystny nie tylko z punktu widzenia pracowników, lecz także pracodawców.

– Pozwala zachować firmie dobry wizerunek oraz uniknąć ewentualnych procesów sądowych – dodaje.

Dzięki temu, gdy kłopoty firmy, w wyniku których pracownicy są zwalniani, się skończą, nie powinna mieć ona problemu z zatrudnianiem nowych osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Kilka lat temu zostałem zwolniony z firmy po 25 latach pracy. Firma zapewniła mi szkolenie outplacementowe. Z początku byłem sceptyczny, ale był to świetny prezent ! Dzięki tym szkoleniom szybko jak na wyższe stanowisko (4 miesiące) znalazłem pracę, poznałem i rozwinąłem swoje umiejętności i poznałem swoją (wysoką) wartość, co uchroniło mnie od depresji. Dziś mojej byłej firmie jestem wdzięczny, choć na początku odczucia były zupełnie odmienne.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.