Nawet o zwalnianego pracownika warto zadbać

Pracodawcy, który zwalnia osoby zatrudnione w firmie, outplacement pomaga zachować dobry wizerunek, a pracownikowi – rozpocząć nowy etap kariery.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nawet o zwalnianego pracownika warto zadbać

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

2 mar 2016 15:12


Outplacement to wspieranie odchodzących pracowników. Otrzymują oni pomoc w postaci szkoleń, pozwalających lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

– Decyzja o zwolnieniu może dotyczyć każdego pracownika, nawet uznanego za najlepszego w swojej dziedzinie, co z oczywistych powodów bywa niezrozumiałe zarówno dla tej osoby, jak i dla pozostałych członków zespołu – komentuje Hanna Więcewicz, kierownik ds. zmian w karierze w ManpowerGroup.

Według niej zaoferowanie zwalnianym dobrego programu outplacementowego jest skutecznym sposobem na złagodzenie tego stanu rzeczy.

– Często przekłada się to też na zaangażowanie odchodzącej osoby w pracę, do ostatniego dnia jej wykonywania. Ma to pozytywny wpływ na pracę całego zespołu, atmosferę i dalsze funkcjonowanie organizacji – dodaje.

– Outplacement to okazja, aby wraz z ekspertami przeanalizować własną ścieżkę kariery, poznać swoje mocne strony i porozmawiać o dalszych krokach zawodowych. Warto również opracować wówczas profesjonalne dokumenty aplikacyjne i przećwiczyć prowadzenie rozmów z rekruterami – twierdzi Agnieszka Piątkowska, headhunter, partner w firmie Big Fish.

Wsparcie może być skierowane do pojedynczych osób lub całych grup. Dla pracowników pozostających w firmie to pozytywny sygnał, że pracodawca dba o zatrudnionych i nie zostawia ich w trudnej sytuacji samych. Zespół nie czuje więc strachu przed zwolnieniami, który wpływałby negatywnie na efektywność pracy.

Czytaj też: Outplacement opłaca się nie tylko podczas restrukturyzacji

Jak zauważa ekspertka, outplacement jest korzystny nie tylko z punktu widzenia pracowników, lecz także pracodawców.

– Pozwala zachować firmie dobry wizerunek oraz uniknąć ewentualnych procesów sądowych – dodaje.

Dzięki temu, gdy kłopoty firmy, w wyniku których pracownicy są zwalniani, się skończą, nie powinna mieć ona problemu z zatrudnianiem nowych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Janusz 2016-03-03 15:27:27

Kilka lat temu zostałem zwolniony z firmy po 25 latach pracy. Firma zapewniła mi szkolenie outplacementowe. Z początku byłem sceptyczny, ale był to świetny prezent ! Dzięki tym szkoleniom szybko jak na wyższe stanowisko (4 miesiące) znalazłem pracę, poznałem i rozwinąłem swoje umiejętności i poznałem swoją (wysoką) wartość, co uchroniło mnie od depresji. Dziś mojej byłej firmie jestem wdzięczny, choć na początku odczucia były zupełnie odmienne.