Nawet małe firmy stać na benefity dla pracowników

Służbowy samochód, wysoka premia, służbowy komputer – na takie benefity mogą liczyć pracownicy dużych firm. A co z przedsiębiorstwami, których nie stać na takie wynagrodzenie?
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Nawet małe firmy stać na benefity dla pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

26 cze 2015 16:48


Każdy pracownik dobrze wykonujący swoje zadania chciałby być doceniony za zaangażowanie w pracę. W takich sytuacjach duże firmy tradycyjnie mogą wypłacić nagrodę finansową – w formie premii czy stałej podwyżki – lub też skorzystać z systemów pozapłacowych, takich jak służbowy samochód, specjalistyczne szkolenia i wielu innych rozwiązań. W przypadku przedsiębiorstw z sektora MSP, które nie dysponują budżetem na takie profity, pracownicy również mogą liczyć na pewne benefity, np. w formie ubezpieczenia grupowego.

Benefity pozapłacowe

Benefity pracownicze to nie tylko zachęta do efektywniejszej pracy, ale również sposób na docenienie oraz zatrzymanie dobrego pracownika w firmie. System motywacyjny w przedsiębiorstwie jest także znaczącym czynnikiem wpływającym na zadowolenie zatrudnionych osób ze swojego miejsca pracy.

Należy podkreślić, że istnieje wiele sposobów przyczyniających się do większego zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki lub docenienie ich dotychczasowej pracy. Najbardziej pożądane formy to gratyfikacje finansowe – premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy podwyżki. Pod uwagę można wziąć również systemy pozapłacowe, takie jak służbowy samochód, specjalistyczne szkolenia czy kursy językowe, karnety do kin oraz klubów fitness, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne czy obiady firmowe.

Małe i średnie firmy muszą dbać o pracowników. Jak?

Jednak nie każdą, szczególnie niewielką firmę, stać na tak bogaty pakiet benefitów pracowniczych. Z drugiej strony, również małe i średnie przedsiębiorstwa muszą dbać o dobrych pracowników, zwłaszcza takich, którzy posiadają bardzo wąskie, specjalistyczne kompetencje.

Warto więc, aby pracodawcy zwrócili uwagę na bardziej osiągalne rozwiązania. Relatywnie tanim narzędziem jest możliwość pracy zdalnej (w przypadku pracowników dysponujących służbowym laptopem), elastyczny czas pracy (np. praca przez 9 godzin przez 4 dni w tygodniu i możliwość wyjścia o 13 w piątek ceniona przez osoby planujące wyjazdy weekendowe), a także grupowe ubezpieczenia na życie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dominika Wiśniewska 2016-02-16 13:36:19

Rozwiązaniem dla małych firm jest usługa masażu biurowego połączonego ze szkoleniami z ergonomii stanowiska pracy. Jest to niewielki koszt, a pozwala realnie zadbać o zdrowie pracowników oraz wpłynąć pozytywnie na złe nawyki podczas siedzenia przy biurku.
Masaże wykonywane są na miejscu w biurze. Trwają średnio 15 minut, wykonuje się je przez ubranie na bardzo wygodnym krześle. Specjalnie opracowana technika pozwala w kilkanaście minut odprężyć się i rozluźnić spięte mięśnie pleców, karku, szyi, rak i głowy. Nie są używane żadne olejki i kremy, tym samym pracownik po masażu gotowy jest od razu wrócić do swoich obowiązków. Szkolenia z ergonomii pozwalają nauczyć pracowników poprawnej postawy przy komputerze, ćwiczeń możliwych do wykonania w pracy itp. Benefity te cieszą się coraz większą popularnością, co jest potwierdzeniem ich skuteczności i efektywności, For Good Health

IT.HERO 2015-07-27 11:35:03

Witam wszystkich. Powiem Wam panowie, że wynagrodzenia pozapłacowe, a właściwie ich wybór, to nie taka prosta sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę sporo kwestii, w tym oczywiście opłacalność + dodatkowo ich atrakcyjność dla naszych ludzi. Unas padł wybór na abonamenty zdrowotne w prywatnej firmie. Mamy Medicę już od kilku miesięcy i jest ogólnie ok. Na początku trochę sporo roboty z dołączaniem pracowników i ich rodzin do pakietów, ale ogólnie daliśmy radę. Dorzuciliśmy medycynę pracy i mamy 2 pieczenie na jednym ogniu. Wszystko robi jedna firma i jest spokój. Co do innych tego typu usług dla pracowników to się nie wypowiem bo akurat nie miałem okazji korzystać.

Krzysiek_58 2015-07-09 13:06:24

w mojej firmie pracownikom wykupiliśmy pakiety medyczne i karty multi sport. wrzucamy to wszystko w koszty, jednocześnie dając pracownikom coś więcej niż pensje. podwyżki i premie zdarzają się bardzo sporadycznie, dlatego chcieliśmy wynagrodzić to ludziom w trochę inny sposób. ogólnie polecam, bo dochodzą mnie słuchy że pracownicy są zadowoleni. niedługo chcemy przeprowadzić wewnętrzną ankietę zadowolenia z warunków pracy wśród naszych pracowników i zoaczymy co z tego wyjdzie :) ogólnie warto rozważyć te opcje, my mamy doświadczenie z benefit system i medica assistance, wiem, że teraz są opcje dofinansowania posiłków w restauracjach, itd. może prezetestujemy też tak ą opcję. rozważ takie rozwiązania bo jednak pieniądze to nie wszystko, ktoś może być zadowolony ze 100-200 zł premii, a kogoś w ogóle to nie ucieszy. takie wynagrodzenie niefinansowe jednak jest namacalne, a wcale nie kosztuje pracodawcy więcej niż typowa podwyżka czy premia. Pozdrawiam- Krzysztof

REKLAMA