Najlepsi uczą się na błędach

0 0
Najlepsi uczą się na błędach

Najlepiej zarządzane firmy na świecie mają cechy odróżniające je znacznie od innych organizacji. Okazuje się, że jedną z podstaw sukcesu jest sposób, w jaki organizacja – poprzez działania swoich ludzi – reaguje na porażki.

Zgodnie z wynikami globalnego badania przywództwa (Best Companies for Leadership), prowadzonego przez firmę doradczą Hay Group wynika, że w najlepszych firmach dla przywództwa zaobserwowano trend kreowania liderów, polegający nie tylko na realnym wsparciu każdego z nich, niezależnie od poziomu, na którym znajduje się w organizacji, lecz także na kształtowaniu specyficznego rodzaju odporności. Dzięki temu każda porażka staje się lidera nie tyle powodem do wstydu, co okazją do nauki i wyciągania wniosków. W firmach z czołówki rankingu 2013 ponad 70 proc. liderów charakteryzuje się ową rezyliencją, podczas gdy ich odsetek w pozostałych organizacjach oscyluje wokół 50 proc.

Łączy się to z kolejną cechą, zaobserwowaną wśród liderów organizacji z pierwszej dziesiątki - mowa o agility, czyli zręczności rozumianej jako zdolność adaptowania się do szybko zmieniających się warunków. Efekt - znaczące różnice w odsetkach osób skłonnych podjąć ryzyko biznesowe w organizacjach na czele zestawienia i tych poza czołówką (82 proc. wobec niespełna 70 proc.)

- W czasach, gdy perspektywy rozwoju ekonomicznego są w Europie niepewne, rośnie zapotrzebowanie na inspirujących liderów, ale jednocześnie staje się to coraz trudniejsze. Warto, aby firmy, które z wielkim zaangażowaniem szukają nowych sposobów na wzrost, nie zapomniały o przygotowaniu kadry inspirujących liderów, którzy są gotowi do sprostania przyszłym, nieznanym jeszcze wyzwaniom - komentuje Agnieszka Milewczyk, konsultant z wieloletnim stażem oraz prezes Hay Group Polska.

Liderzy najlepszych organizacji charakteryzują się jeszcze jedną, ważną umiejętnością - dużo sprawniej i wydajniej przekładają strategie swojej firmy na oczekiwania wobec pracowników, jednocześnie nie zaniedbując ich wspierania. Inspirujące przywództwo przekłada się na ponadprzeciętne wyniki. Ponadto w najlepszych organizacjach prawie 2/3 liderów inwestuje w rozwój talentów - zachęca również do kształcenia się w dziedzinach innych, niż ich specjalizacje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.