Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

0 0
Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

Kradzieże, nadużycia przy zakupach, korupcja, przekupstwo, cyberprzestępczość czy manipulacje księgowe to najczęstsze nadużycia, których dopuszczają się pracownicy firm w Polsce. Jak z tym walczyć?

Wykrycie przekrętu w firmie nie jest łatwe, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że ponad połowa z nich (53 proc. według badania KPMG), jest dokonywana przez członków ścisłego kierownictwa spółek. Nawet jeśli pracownicy wiedzą, co jest grane, z obawy o utratę pracy - milczą.

W takich wypadkach nieoceniona jest możliwość anonimowego zaraportowania zaobserwowanych nieprawidłowości, np. do przedstawicieli właścicieli, a jeszcze lepiej - do niezależnej komisji zajmującej się zagadnieniami z zakresu etyki.

W Polsce jednak, narzędzia kultury korporacyjnej, takie jak systemy anonimowego informowania (whise-blowing) są zdecydowanie niedoceniane. Jak wynika z raportu PwC „Global Economic Crime Survey 2014", w ten sposób w naszym kraju wykryto jedynie 6 proc. nadużyć, podczas gdy na świecie aż 23 proc.

Może się to jednak zmienić, bo straty ponoszone przez firmy w wyniku nadużyć są coraz większe. Dla co czwartej badanej przez PwC firmy to 3 mln zł w plecy, dla co piątej - nawet 15 mln zł.

Nasuwa się pytanie, czy udostępnienie pracownikowi narzędzia do bezpiecznego raportowania zauważanych przez niego nadużyć sprawi, że będzie on z niego korzystać, a mówiąc wprost: kablować?

Jak wynika z danych PwC, u 9 proc. przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na wdrożenie systemu raportowania, było one w użyciu w ciągu ostatnich dwóch lat ponad sto razy.

CBOS na zamówienie Fundacji Stefana Batorego w 2012 r. przeprowadził ciekawe badanie: „Bohaterowie czy donosiciele? - Co Polacy myślą o osobach ujawniających nieprawidłowości w miejscu pracy?".

- W jednym z pytań zapytano respondentów, czy właściwym jest poinformowanie przełożonego o tym, że ich kolega tankuje do prywatnego samochodu paliwo kupione na koszt firmy - opowiada Mieszko Maj, psycholog organizacji z Instytutu Analiz im. Karola Gaussa.

Co się okazało? 56,9 proc. osób badanych odpowiedziało, że takie zachowanie jest właściwe, 30,5 proc. uznało takie zachowanie za niewłaściwe, a 12,6 proc. nie miało zdania na ten temat lub nie udzieliło odpowiedzi.

- Możemy zatem uprościć, że mniej więcej co trzeci pracownik uznaje informowanie o nieprawidłowościach dotyczących tankowania firmowego paliwa za zachowanie niewłaściwe. Trzeba mówić głośno o tym, że jest to powód do zmartwień i idealna przestrzeń do rozpowszechniania anomii pracowniczej przez milczenie - mówi Mieszko Maj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.