Na równość płci na rynku pracy trzeba będzie poczekać jakieś... 81 lat

Nierówności między mężczyznami i kobietami gwałtownie maleją, głównie w zakresie zdrowia i edukacji, ale na pełną równość na planie zawodowym trzeba czekać do 2095 roku - wynika z opublikowanego w Genewie raportu Światowego Forum Ekonomicznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na równość płci na rynku pracy trzeba będzie poczekać jakieś... 81 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 paź 2014 17:02


W raporcie podkreślono, że od 2006 roku nierówności pod względem zatrudnienia zmalały w niedużym stopniu. "Trzeba będzie 81 lat, aby całkowicie wyeliminować te nierówności" - stwierdza raport.

Świat powinien zainteresować się przyspieszeniem tego procesu, choćby ze względu na rozwój gospodarczy - powiedział założyciel i dyrektor Forum Klaus Schwab.

Czytaj też: W tych zawodach przepaść między zarobkami kobiet i mężczyzn jest największa

Zestawienie Światowego Forum Ekonomicznego, które objęło 142 kraje, pokazuje, że nierówności między kobietami a mężczyznami wyraźnie spadły w sektorze zdrowia i edukacji.

Czytaj też: Deloitte: Kobiety lepiej sprawdzają się w zarządach firm niż mężczyźni

Poza światem pracy bardzo ważne są nierówności w udziale w życiu politycznym. Kobiety stanowią na świecie jedynie 21 proc. politycznych decydentów - zauważa raport. Ale nawet w tym pozostającym w tyle sektorze, w ostatnich latach dokonał się znaczący postęp - w ciągu dziewięciu ostatnich lat przybyło o jedną czwartą parlamentarzystek i o połowę kobiet-ministrów.

W rankingu krajów najbardziej egalitarnych we wszystkich dziedzinach życia prowadzą kraje Europy północnej z Islandią od sześciu lat na pierwszym miejscu. Za nią plasują się kolejno: Finlandia, Norwegia, Szwecja i Dania. Do pierwszej dziesiątki wchodzą też Nikaragua, Rwanda, Irlandia, Filipiny i Belgia.

Francja zajmuje 16. miejsce, podczas gdy USA są 20., a Wielka Brytania - 26. Polska zajęła 57. pozycję.

Wśród rynków wschodzących Brazylia zajmuje 71. miejsce przed Rosją (75.), Chinami (87.) i Indiami (114).

Największe nierówności pod względem płci występują w Maroku (133. pozycja w rankingu), Jordanii, Libanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Iranie, Mali, Syrii, Czadzie, Pakistanie i zamykającym ranking Jemenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.