Morawiecki zapowiada odchudzenie administracji publicznej

0 0
Morawiecki zapowiada odchudzenie administracji publicznej
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki. (fot.: KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Będziemy odchudzać administrację publiczną, by zmniejszyć koszty jej funkcjonowania, a także wprowadzać nowoczesne mechanizmy zarządzania - powiedział icepremier Mateusz Morawiecki.
• Według Morawieckiego będzie można zaoszczędzić "setki milionów złotych".

Morawiecki podkreślił, że Polska od początku lat 90. zamiast budować więcej oszczędności i więcej inwestować, za dużo makroekonomicznie konsumowała. "To jest pewien aksjomat, czy pewna zmienna, którą będziemy starali się zmienić w ciągu najbliższych trzech, sześciu, dziewięciu lat. Bo tego się nie odkręci jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To jest proces, który trwa" - mówił.

"W krótkiej perspektywie jest niezwykle ważne to (...), że będziemy patrzyli również na najróżniejsze pozycje kosztowe w administracji publicznej: na funkcjonowanie agencji, na funkcjonowanie różnych inspektoratów, urzędów, instytucji centralnych w taki sposób, żeby odchudzać tę administrację, żeby zmniejszać koszty funkcjonowania" - podkreślił.

Nowoczesne mechanizmy zarządzania

"Myślę, że to będzie bardzo doceniane również przez Polaków za parę lat, kiedy pokażemy, że nie tylko wyhamowaliśmy niezwykle przyrostowy trend w administracji publicznej co do kosztów i co do liczby pracowników, ale również staraliśmy się wprowadzić nowoczesne mechanizmy zarządzania" - dodał.

Wśród tych mechanizmów wymienił centrum usług wspólnych, nad którym pracuje minister Beata Kempa, oraz centralny zakup licencji na oprogramowanie, o czym - jak przypomniał Morawiecki - mówiła w środę podczas posiedzenia Rady Ministrów minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Oszczędzić setki milionów

"To są tematy, na których możemy oszczędzać setki milionów złotych, jeżeli je wdrożymy w umiejętny sposób" - zaznaczył wicepremier, tłumacząc prasie skąd zamierza wziąć dodatkowe pieniądze na inwestycje.

"Te pieniądze trzeba skądś wziąć i m.in. również z oszczędności na administracji publicznej w rozumieniu takim, żeby pewne procesy wykonywać sprawniej, bardziej profesjonalnie. To jest też takie jedno z zadań" - zaznaczył.

"Sukces się będzie składał z 15 różnych działań. Nie ma jednego świętego Graala, którym tutaj możemy się posłużyć" - zauważył.

Morawiecki zapytany przez dziennikarzy, czy zabiegał o połączenie stanowisk szefów Ministerstwa Rozwoju i resortu finansów odpowiedział: "Nie, nie zabiegałem o to. Absolutnie. Ta funkcja została mi powierzona przez panią premier. W tych okolicznościach ją przyjąłem".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Musiałby znaleźć się cud w skarbówkach, aby zamienić papier na dokumenty elektroniczne, bo teraz idzie niezwykle opornie. Pracownicy nie są szkoleni i nie mają pojęcia o nowych technologiach i boją się ich. Poza tym w urzędach skarbowych od lat pracują na starych wordach, excelach itp. Nie wspomnę o braku dostępu do szybkiego internetu i nieużywanym ePUAP-ie. Potrojenie czynności wymiennych między Izbami Skarbowymi to standard. Ubiegając się o zatrudnienie dokumenty trzeba przesłać nie tylko papierem, ale skanem i pocztą tradycyjną. Mnóstwo powielania pracy w obrocie dokumentów podatkowych, szczególnie VAT, PIT, CIT, darowizny. Poprawiła się jakość obsługi czy to osobiście, czy na telefon. Niestety, ale są również fałszowane szkolenia e-learningowe przez starszych pracowników, bo nie zaliczyły by testu. Musiałby ktoś z Rządu robić niezapowiedziane audyty sprawdzające, bo inaczej zmiany będą szły opornie i będą protesty. Na razie w mniejszych skarbówkach nikt nic nie wie co będzie i przekłada się to na niechęć do nowego, co ma nastąpić po nowym roku.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.