Morawiecki: Głos polskich przedsiębiorców i pracodawców niesłyszalny w Brukseli

0 0
Morawiecki: Głos polskich przedsiębiorców i pracodawców niesłyszalny w Brukseli
- Problemem w kontekście m.in. dyskusji z Brukselą jest rozproszenie w Polsce samorządu gospodarczego - uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. (fot. PTWP)

• Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, głos przedsiębiorców i pracodawców jest słabo słyszany w Warszawie, a co dopiero w Brukseli.
• W Polsce powstało kilkadziesiąt dużych stowarzyszeń i zrzeszeń tego środowiska, ale w opinii wicepremiera - tylko kilka reprezentatywnych.
• Państwa skandynawskie czy takie kraje jak Niemcy, Francja, Austria, Holandia mają dużo bardziej skonsolidowany głos przedsiębiorców.

- Problemem w kontekście m.in. dyskusji z Brukselą jest rozproszenie w Polsce samorządu gospodarczego - mówił w piątek (5 sierpnia) w Opolu wicepremier Mateusz Morawiecki. Na spotkaniu z przedsiębiorcami zaapelował o przemyślenie większej integracji głosu tego środowiska.

Minister rozwoju podkreślał m.in. że głosy różnych lobby w Brukseli są często tak silne, że Polsce i różnym polskim środowiskom trudno przebijać się z różnymi racjami.

Jak mówił, po czasach PRL powstało wiele stowarzyszeń przedsiębiorców oraz pracodawców. W efekcie obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt dużych stowarzyszeń i zrzeszeń tego środowiska, a tylko kilka reprezentatywnych, czyli takich, które reprezentują firmy zatrudniające powyżej 300 tys. pracowników (m.in. BCC, Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego czy Pracodawcy RP).

- Poprzez takie rozproszenie nasz głos, czyli wasz głos (...) jest niesłyszany zupełnie w Brukseli i słabo słyszany w Warszawie - zaznaczył wicepremier.

Wskazał, że państwa takie, jak np. Niemcy, Francja, Austria, Holandia, czy państwa skandynawskie mają dużo bardziej skonsolidowany głos przedsiębiorców.

- Współczesny świat gospodarczy polega właśnie na jak najlepszej organizacji, w tym jak najlepszej organizacji zrzeszeń, związków przedsiębiorców - mówił. - Poprzez to racje z waszej strony na dużo wcześniejszym etapie mogą być zaadresowane - dodał.

Morawiecki podkreślił, że konsultowana obecnie Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju we wszystkich elementach stara się wzmocnić zdolność przedsiębiorców do "generowania marży".

Jak mówił, "wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju" nastąpi wtedy, kiedy firmy będą więcej zarabiać na swoich produktach i przekładać większe korzyści, także dzięki eksportowi dóbr i usług, na inwestycje w centra badań, rozwoju i w modernizację bazy produkcyjnej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • do xyyxyx.... bo zarabiaja duzo od obrotu zamiast zarabiac duzo na marzy. dlatego polscy pracownicy malo zarabiaja. odpowiedzia na ten problem jest wlasnie plan morawieckiego
  • Firmy juz zarabiają dużo na produktach ale jakoś nie idzie za tym dobrobyt pracowników.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.